2020 yılının son çeyreği çok zor olacak: IATA

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) yılın son çeyreğine ilişkin raporunu açıkladı.

2020 yılının son çeyreği çok zor olacak: IATA
30 Ekim 2020 - 16:39

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), salgının ikinci dalgası sonucu vakaların hızla artarak devam etmesi, engellenememesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan seyahat kısıtlamaları nedeniyle havayolu endüstrisinin 2020 yılının sonunda zor bir dönem için hazırlandığını bildirdi.

IATA’nın açıklamasında;
2020 hava trafiği verilerinin bir önceki yıla göre %66 oranında daha az olmasını ve 2020 Aralık ayında yıllık bazda %68 düşmesinin beklenildiği duyuruldu.
 
IATA CEO'su Alexandre de Juniac;
"2020 yılının son çeyreği son derece zor olacak. Sınırlar kapalı kaldığı, karantinalar sürdüğü, seyahat kısıtlamaları devam ettiği sürece 2021’in ilk yarısının daha kötü olacağına dair maalesef göstergelerimiz çok fazla. Ayrıca, hükümetlerin finansal yardımı olmazsa ortalama bir havayolu mevcut harcama oranları ile sadece 8.5 ay daha dayanabilir" dedi.

IATA (International Air Transport Association) ayrıca;
Havayolu endüstrisinin önümüzdeki sene iflasları önlemek ve nakit kaybını azaltmak için maliyetleri yeterince düşüremeyeceğini gösteren yeni bir analizi sunmuş olup, ayrıca havayolu ile seyahat edecek her yolcu için uçağa binmeden önce mutlaka Covid-19 testi yapılmasını da istemektedir.

2021 için toplam sektör gelirlerinin, 2019 yılında elde edilen 838 milyar dolarlık rakama göre %46 aşağıda gerçekleşmesi bekleniyor. Bir önceki analize göre, 2021 gelirlerinin 2019'a kıyasla %29 azalacağı şeklinde idi.
 
Bu durum;
2020'nin son çeyreğinde başlayan talep toparlanmasına yönelik beklentilere dayanıyordu.

Ancak;
Hesaba katılmayan yeni vakalar, karantina önlemleri ve direkt etkisi olan zorunlu seyahat kısıtlamaları nedeniyle IATA kendisini güncellemek zorunda kalmıştır.
 
Haber: Barış AŞAR
 

Bu haber 15278 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum