ABD ve Alman Havayolu Şirketleri, AB Ülkelerinden Seyahat Kısıtlamalarının Gevşetilmesini Bekliyor

ABD ve Alman menşeli hava yolu şirketleri karşılıklı olarak seyahat kısıtlamalarının esnetilmesini talep ettiler. Hava yolu şirketlerinin AB’ye ilettikleri yazılı talepleri nasıl yanıtlandı?

ABD ve Alman Havayolu Şirketleri, AB Ülkelerinden Seyahat Kısıtlamalarının Gevşetilmesini Bekliyor
05 Ağustos 2020 - 17:05

Amerikalı bir haber sitesinin geçtiğimiz günlerde gündeme aldığı haberde American Airlines, United Airlines, Iberia ve Lufthansa şirketlerinin genel müdürlerinin, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve AB İç İşlerden Sorumlu Komseri Ylva Johansson’a Atlantik uçuşlarındaki kısıtlamaların gevşetilmesini talep eden bir mektup yazdıkları ve taleplerini yazılı olarak ilettikleri açıklandı.
 
Mektupta ele alınan ana talepler şöyle:

  • Covid-19 sebebiyle elde edilen mali kayıplar Havcılık Endüstrisi tarihinde daha önce emsali görülmemiş bir boyuta ulaşmıştır.
  • Kayıpların azaltılması için Atlantik uçuşlarında karşılıklı olarak sefer artışlarına izin verilmelidir.
  • Uçuşların şimdiki seviyede olması aynı zamanda iş hayatını, turizmi, küresel ekonomiyi derinden etkilemektedir.
  • Mevcut durumda kapanan şirketlerin, işsiz kalan çalışanların sayıları gün geçtikçe artmaktadır.
  • Covid-19 öncesi dönemde Atlantik uçuşlarında ana hatlar olarak görünen New York, Frankfurt, Zürih, Washington ve Madrid hatlarındaki yolcu seferleri pandemi sürecinde, yok olma seviyelerine düşmüş durumdadır. Bunun en büyük sebebi de uçuş kısıtlamalarıdır.
  • Özellikle Covid test sürelerinin uzun olması ve 14 günlük karantina uygulaması sektör için kabul edilemez boyuttadır.
 
Hava yollarının yazılı olarak ilettileri taleplerin ardından; 
Özellikle AB tarafı, mevcut durumun kabul edilemez olduğunu, bu durumdan AB şirketlerinin de zarar gördüğünü, ancak ABD’deki vaka sayılarının AB’deki sayılara göre çok fazla olduğunu, yapılacak bir gevşetme ile kontrol altında tutulan Covid-19 vaka sayılarının artmasından derin endişe duyulduğunu ifade ederek, karantinaya ihtiyaç duyulmayacak, test yöntemleri üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.
 
Hava yolu yolcu taşımacılığının kısa zamanda toparlanması pek mümkün görünmüyor. Ancak mevcut durum da ekonomik ve sosyal açılardan kabul edilebilir değil. Bu durumda iki seçenek var:
  • Mevcut zorunlu kısıtlamalara devam etmek yada belirli koşullar altında seyahat kısıtlamalarını  gevşetecek yollar bulmak.

Şu anda AB tarafı gevşetme seçeneğini pek düşünmüyor, sadece AB bölgesi içinde bazı gevşemeler mevcut. AB ülkeleri dışında yer alan bölgelerde vaka sayılarının istenilen seviyeye düşmemesi ve en önemlisi AB’nin ekonomik kaygıları şimdilik Corona tedbirlerinin aynı şekilde uygulanacağını göstermekte.
 
Kaynak : skift.com
 

Bu haber 6291 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum