Avrupa'da Yaklaşık 200 Havalimanı Kapatılabilir: ACI

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa Birimi tarafından yapılan açıklamada, Avrupa'da yaklaşık 200 havalimanın yıl sonuna kadar kapatılabileceği duyuruldu.

Avrupa'da Yaklaşık 200 Havalimanı Kapatılabilir: ACI
30 Ekim 2020 - 13:13

Coronavirüs salgınının olumsuz etkilerinin en çok görüldüğü sektörlerden biri de Sivil Havacılık sektörü oldu.

Sektördeki her oyuncu daha uzun süre mücadele edebilmek, ayakta durabilmek için alternatif önlemler alırken Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Birimi'nin yaptığı açıklamanın ardından kaygılar arttı. 

Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Birimi(Airports Council Internatinal-ACI/Europe) tarafından yapılan açıklamaya göre
Eğer salgın yıl sonuna doğru olumlu seyretmezse Avrupa Kıtası’nda 200'e yakın havalimanı kapanmak zorunda kalacak.

Havacılık şirketleri, salgın süresince yolcu sayısındaki keskin düşüş nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Dünya genelinde bir çok havalimanında da bu sebepten ötürü gelirler düşmüş durumda. Coronavirüs salgınında yıl sonuna kadar olumlu bir gidişat sergilenemezse rapora göre Avrupa'da 193 havalimanı kapanma riski ile karşı karşıya kalmış durumda.

Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Birimi tarafından yapılan açıklamada, kapanma ihtimali bulunan havalimanlarında 277 bin kişi istihdam ediliyor. Bunun Avrupa'nın gayri safi yurtiçi hasılasına katkısının 12.4 milyar Euro civarlarında olduğu da ifade ediliyor.

İflasın eşiğinde olan havalimanları genellikle yıllık 5 milyondan daha az kişiyi misafir ediyor. Olur ki söz konusu havalimanları kapanırsa, bölgesel istihdam bu olumsuz durum nedeniyle çok büyük bir darbe alacak gibi görünüyor.
 
Uluslararası Havalimanları Konseyi'nin verilerine göre:

  • Avrupa’da yolcu trafiği 172.5 milyon yolcu kaybıyla 2020 Eylül’de yıllık bazda %73 düşüş yaşadı.
  • Ocak 2020’den itibaren kaybedilen yolcu sayısı ise toplamda 1.29 milyarı bulmuş durumda.
 
Haber: Barış AŞAR
 
 

Bu haber 15516 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum