Covid-19 Aşı Haberi Herkesi Mutlu Etti

Pfizer Ceo’su Albert Bourla tarafından %90 efektif olarak açıklanan Covid-19 aşısı haberi herkesi mutlu etti.

Covid-19 Aşı Haberi Herkesi Mutlu Etti
09 Kasım 2020 - 19:03

COVID-19 AŞISI HABERİ HERKESİ MUTLU ETTİ

 

Bilim ve İnsanlık İçin Mükemmel Bir Gün

“ Bilim ve insanlık için mükemmel bir gün” söylemi ile açıklamasına başlayan Albert Bourla, Pfizer ve BioNtech ortaklığıyla bugüne kadar alınmış en iyi sonucu veren aşının bir aya kadar tüm çalışmalarının tamamlanacağını belirtti.

 

Çalışmaların tamamlanmasına son bir ay kalan Covid-19 aşısının FDA onaylarının alındığı ve öncelikle kimlerin aşılanacağına karar verilme sürecinin bu bir ayın sonunda başlayacağını belirten Bourla, iki yıllık bir değerlendirme sürecinin olacağını ancak bu döneme kadar %90’ın üzerinde iyi etki gösteren ilk aşının bu aşı olduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından özellikle Amerika’daki hava yollarının hisse değerlerinin yükseldiği ve Wall Street tarafından “Stay at Home Stocks” olarak adlandırılan Zoom ve Netflix’in de içinde bulunduğu şirketlerin hisselerinin an itibarıyla düşüş kaydetmeye başladığı gözlemlendi.

 

Kurucu Üyeler Arasında Türk Çift 

Kurucu üyelerinin arasında Prof.Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin de bulunduğu BioNtech firmasının aşı çalışmalarını hızlandırdığı haberleri daha önce de alınmıştı. Tarih yazan bu ekipte Türklerin de bulunması elbette ayrıca gurur verici.

 

Şüphesiz havacılık sektörü başta olmak üzere birçok sektörü olumsuz etkileyen Covid-19’un sonlanması ve eski normale dönüş uzun sürecek bir yol ancak bu kaydedilen büyük ilerleme küresel iyileşme sürecini son derece hızlandıracağa benziyor.

 

Haber: Heja Nur ÖZTÜRK AŞAR
 

Bu haber 9116 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum