Dünyanın en büyük uçak imalatçılarından olan Airbus yılın ilk yarısına ilişkin rakamlarını açıkladı!

Covid-19 pandemisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre uçak imalatı ve satışları nasıl etkiledi? Airbus İcra Kurulu Başkanı Guillaume Faury pandeminin sektöre etkisine ilişkin ne söyledi? Penna Havacılık Sektörü Uzmanı açıklanan resmi rakamları nasıl değerlendiriyor?

Dünyanın en büyük uçak imalatçılarından olan Airbus yılın ilk yarısına ilişkin rakamlarını açıkladı!
31 Temmuz 2020 - 00:03

Airbus yılın ilk yarısını 2.2 Milyar $ kayıpla kapattı. Uçak teslimatları da aynı şekilde geçen yılın rakamlarına göre yarı yarıya azalmış durumda.

Airbus uçak üreticisi, yılın ikinci çeyreğini 1.9 Milyar $’la kapatmak zorunda kaldığını ve Covid-19 pandemisi sebebiyle üretiminin %40 oranında azaldığını bildirdi.

Airbus’tan resmi olarak açıklanan üretim rakamlarına göre;

  • 2019’un ilk yarısında 28 Milyar $ olan gelirler, 2020 yılında 14 Milyar $’a, geriledi.
  • 2019’un ilk yarısında teslim edilen uçak sayısı 196 iken, 2020 yılında teslim edilen uçak bu rakamın yarısına düşmüş,
 
Şirket yönetimi tarafından 2019 yılında açıklanan rakamlara göre;
  • Helikopter satışlarından 2.79 Milyar $,
  • Uzay Havacılığı’ndan elde edilen gelir 5.9 Milyar $ iken
 
2020 yılında;
  • Helikopter satışlarından elde edilen gelirin 2.74 Milyar $’a,
  • Uzay Havacılığı satışlarından elde edilen gelirin  5.34 Milyar $’a gerilediği açıklandı.

Ayrıca;
Airbus firmasının A380 uçaklarının 2021 yılında sona erecek olmasından dolayı da 390 Milyon $’lık bir kaybı olduğu belirtildi.
 
Genel olarak, A320, A330 ve A350 uçak üretimlerinde %40 oranında bir azalış olduğunu açıklayan Airbus İcra Kurulu Başkanı Guillaume Faury:
 “Belirsizliklerle dolu zor günlerin kendilerini beklediğini, ancak şimdilik bunun üstesinden gelebilecek önlemleri alabildiklerini”  söyledi. Faury, buna rağmen Covid-19 pandemisinin Havacılık Endüstrisi’ne olan net etkilerini kestirmede sorunlar yaşandığını ifade etti.
 
Penna Havacılık Sektörü Uzmanımız’ın Airbus’ın açıklamasına ilişkin yorumu şöyle:  
Buradan da anlaşıldığı gibi Covid-19’un en çok etkilediği sektörlerin başında her branşı ile Havacılık gelmektedir. Covid-19 pandemisi öncesi çok değerli olan, pilotlar ve özellikle başarılı öğrencilerin neredeyse ilk tercihi olan pilotluk mesleği ciddi bir dar boğaza girmiş, meslekte %50 ile %90 arasında bir gelir kaybı yaşanmış ve hatırı sayılır bir kısmı da işini kaybetmek zorunda kalmıştır.

Airbus ve Boeing gibi;
Sektörün lokomotif uçak üreticileri devasa gelir kayıplarına uğramış ve üretim hatlarında küçülmeler yaşamışlardır. Covid-19 pandemisi ile ilgili aşının önümüzdeki bir yıl içinde bulunacağı göz önüne alındığında Havacılık Sektörü’ndeki daralmanın devam edeceği, işten çıkarmaların yaşanabileceği ve ücret konusunda önemli oranlarda azalış yaşanacağı değerlendirmekteyiz.
 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum