EASA ve ECDC işbirliğiyle yayınlanan protokol imzalandı: SAW

Sabiha Gökçen Havalimanı yönetimi, Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından ortaklaşa yayınlanan ‘’Covid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’’nü imzaladı.

EASA ve ECDC işbirliğiyle yayınlanan protokol imzalandı: SAW
16 Ağustos 2020 - 13:45

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Covid-19 pandemisinin ardından, havalimanında salgının yayılmasını önlemek üzere aldığı tedbirler nedeniyle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ‘Havaalanı Pandemi Sertifikası verilmişti.
 
HEAŞ (Sabiha Gökçen Havalimanı Meydan İşletmesi Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş) tarafından yapılan açıklamada; Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından ortaklaşa yayınlanan ‘’Covid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’’nün imzalandığı duyuruldu.
 
Protokol;
Havalimanı ve havayolu işletmeleri , havalimanı çalışanları, hizmet sağlayıcıları, mürettebatları, yolcuları ilgilendiren önlemleri kapsıyor.
 
Protokol gereği alınan tedbirler kapsamında;

  • Sağlık emniyeti kapsamında fiziksel mesafe, el hijyeni, solunum, görgü kuralları, yüz maskesi, temizlik ve dezenfeksiyon, sağlık raporu ve/veya durumu, yolcu tarama kabinleri, uçaktan yolcu indirme prosedürü gibi konular, öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor.
 
HEAŞ Genel Müdürü Hüseyin Sağlam’ın imzalanan protokole ilişkin yaptığı açıklama şöyle;
  • “Sabiha Gökçen Havalimanı Covid-19 salgınına karşı almış olduğu üst seviyede önlemlerle daha sağlıklı ve emniyetli seyahat olanağı sunarken; Covid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü’nü imzalayarak bu süreçte yaşadığı deneyimleri EASA ile paylaşacağını taahhüt etmiş bulunmaktadır.”

Bu haber 17255 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum