Ekonomik Kriz Yaşayan Havayolları Nasıl Ek Gelir Elde Edebilirler?

Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşların neredeyse durma noktasına geldiği küresel havayolu taşımacılığında, gittikçe artan ekonomik krizin etkilerini azaltabilmeye yönelik neler yapılabilir?

Ekonomik Kriz Yaşayan Havayolları Nasıl Ek Gelir Elde Edebilirler?
12 Ekim 2020 - 23:24

Covid-19 salgını nedeniyle zor günler yaşayan havacılık sektöründe, sektörü canlandırmak ve yaşatmak adına alternatif gelir elde etme yöntemleri de karşımıza çıkmakta.

Qantas’ın hiçbir yere gitmeyen seferleri sonrasında daha uzun vadeli gelir sağlayabilecek olan atıl havalimanlarının park olarak kullanılması fikri gündeme geldi.

Ürdün’de ve Mısır’da uygulana bu yöntemin ülkemizde de hayat geçirilmemesi geçen her dakika için ciddi gelir kaybı anlamına geliyor.
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TDT Havacılık Bakım A.Ş. Grup Satış Müdürü Nuri CİVİNTİ:

Atıl durumda bulunan 2. Grup havalimanlarının park alanı olarak değerlendirilmesinin ve mevcut fiyat tarifesinin de aşağılara çekilerek güncellenmesi durumunda bir çok taşıyıcıdan talep görülebileceğini ifade etti. Uygulama hayata geçirildiği taktirde sadece bir uçaktan yıllık 62.568 Euro gelir elde etme imkanı olduğunu da ifade eden Civinti, böylece atıl duran havalimanlarından para kazanılabileceğini söyledi. Salgın sürecinde asgari 1 yıl boyunca küresel pazardaki asgari 3.000 uçağın sahiplerince depolama yapılacağını ön görüldüğünü belirten Civinti, 2. Grup havalimanlarının bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu da sözlerine ekledi.

2020 DHMİ Ücret tarifesine göre;
1. Grup havalimanları olan Atatürk, Esenboğa, Antalya, Adana, Adnan Menderes, Dalaman, Milas, Trabzon, Erzurum, Gaziantep, Kayseri ve Hatay havalimanlarında uçak park ücretinin ton başına 2,20 Euro, 2. Grup Havalimanları olan Yenişehir, Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Isparta, Kahramanmaraş, Kapadokya, Kars, Konya, Malatya, Ordu – Giresun, Çarşamba, Van ve Sinop havalimanlarında ise park ücreti ton başınan 1,1 Euro olarak uygulanmakta.
 
Güncel tarifeden elde edilebilecek gelire örnek olarak;
Ortalama 79 ton ağırlığa sahip olan bir Airbus 320 tipi uçaktan, 1. Grup Havalimanlarında günlük 173, aylık 5.213 ve yıllık 62.568 Euro, 2. Grupta ise günlük 86.5, aylık 2.606,5, yıllık 31.284 Euro gelir elde edilebilecek.
 
Rakamların yüksekliği nedeniyle;
Ürdün, Mısır gibi ülkelerin Avrupalı taşıyıcılar tarafından tercih edileceğini, Avrupa havalimanlarının bu anlamda çok dolu olduğunu, girişimde bulunarak Avrupalı taşıyıcıları çekmek için zamanlamanın harika olduğu belirtti. Bu aksiyonla DHMİ’nin yüksek ücretler nedeniyle tercih edilmeyen Türkiye’nin cazip hale gelmesi sonucu hatırı sayılır bir gelir elde edebileceği ve hiçbir gideri olmayacağını da belirten Civinti, acilen gerekli marketing çalışmalarının başlatılmasının yerinde bir karar olacağını vurguladı.  

Haber: Barış AŞAR 
 

Bu haber 6048 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum