EL-AL Havayolları'nı 27 Yaşındaki Eli Rozenberg Kurtaracak: İsrail

Rozenberg’in sahibi olduğu Kanfei Neshaim Şirketi, 15 milyon dolarlık teklifle havayolunun %42.85’lik hissesini satın aldı.

EL-AL Havayolları'nı 27 Yaşındaki Eli Rozenberg Kurtaracak: İsrail
12 Ekim 2020 - 22:22

Covid-19 kaynaklı krizin etkisini en çok hisseden sektör olan havacılık sektörünün ayakta kalma çabasına düşmüş, önemli oyuncularından biri olan İsrail’in bayrak taşıyıcı havayolu EL-AL’ın çoğunluk hissesini hayatını Kudüs’te devam ettiren 27 yaşındaki bir öğrenci satın aldı.

Alım işlemi onaylanmadan önce EL-AL Yönetim Kurulu, durumun tekrar incelenmesini talep etti.

Pandemi nedeniyle uçuşlarını tamamen durduran, filosunda 49 uçak bulunduran, dünya genelinde 42 noktaya uçan, 2019’da yaklaşık 6 milyon yolcu ve 75 bin ton civarında kargo taşıyan İsrailli bayrak taşıyıcı havayolu mevcut 6.178 personelinin, 5.800’ünü ücretsiz izine göndermiş durumda ve net 2 milyar dolar borcu olduğu açıklanmıştı.

Bayrak taşıyıcısı EL-AL için harekete geçen İsrail hükümeti, 250 milyon dolar tutarındaki kredi desteğini alabilmesi için halka arzı şart koştu.

Bunun sonucunda açılan ihaleye katılan Newyork doğumlu Eli ROZENBERG teklif veren tek kişi oldu. Rozenberg’in sahibi olduğu Kanfei Neshaim Şirketi, 15 milyon dolarlık teklifle havayolunun %42.85’lik hissesini satın aldı.

El-AL Havayolları Yönetim Kurulu satışın, İsrail’de havayolu sahibi olabilmek için temel şart olan İsrail vatandaşlığına sahip olma kuralına uymadığı için tekrar değerlendirilmesini Parlamento Finans Komitesi’nden talep etti.
 
İddiaya göre;
Şirketi ABD’de huzurevi zincirlerine sahip olan Kenney ROZENBERG satın aldı ancak vatandaşlık kuralına uymadığı için oğluna devretti. İddiaların ardından durumun gerçekliği araştırılıyor.  

Haber: Barış AŞAR 
 

Bu haber 4971 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum