Eurocontrol verilerini baz aldığımızda, Ağustos'20 iyimser bir tabloyla sonuçlanabilir mi?

Geçtiğimiz 2019 yılına kıyasla 2020’nin ilk yarısı nasıl geçti? Temmuz dönemi uçuşlarda artış var mı, Ağustos ayında sektörde iyileşme olacak mı?

Eurocontrol verilerini baz aldığımızda, Ağustos'20 iyimser bir tabloyla sonuçlanabilir mi?
27 Temmuz 2020 - 08:10

Aralık’2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin en çok etkildediği sektörlerden olan Havacılık Sektörü’nde, pandemi nedeniyle alınan tedbirler nedeniyle,  tüm dünya genelinde uçuşlar neredeyse durma noktasına geldi.
 
Ülkelerin salgınının yayılmasını önlemek amacıyla aldığı ilk önlemler arasında olan hava sahalarını uçuşlara kapatmaları, pandemiyi kontrol altına almalarının akabinde başlayan normalleşme süreçlerinde aşamalı olarak kaldırdıkları ilk yasakları arasında oldu.
 
Tüm dünya genelinde uçuş yasakları kaldırıldıkça, dış hat operasyonları ve hava trafiği de bununla doğru oranda artıyor.
 
1960 yılında Belçika-Brüksel merkezli olarak,  Avrupa hava trafik yönetimini geliştirmek üzere kurulan,  uluslararası havacılık otoritesi  EUROCONTROL ‘ün yayınladığı verileri,  geçtiğimiz 2019 yılının aynı dönemiyle kıyasladığımızda nasıl okumamız gerekiyor? 
Penna Havacılık Dergisi, Havacılık Sektörü uzmanımızın konuya ilişkin değerlendirmeleri şöyle;

‘’24 Temmuz’20 tarihi itibarıyla Eurocontrol hava sahasındaki uçuşlarda, geçen yılın aynı rakamlarına göre yaklaşık olarak %55’lik bir azalma olduğunu  görmekteyiz.

Covid-19 sebebiyle,  Avrupa ve dünya genelindeki  uçuşlarda  %90’lara yakın bir azalma içinde olmuştur.  Ancak kargo uçuşlarındaki artış ve hastalıkla mücadele yöntemlerinde görülen iyileştirmelerin olumlu sonuç vereceğini beklenmekteyiz.

2020 Temmuz ayı sonuna kadar geçen seneye oranla uçuşlardaki azalmanın %50 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle iç hatlardaki sefer artışları ve AB bölgesindeki tatil bölgelerine olan seferlerin yoğunlaşması bu tahmini doğrular niteliktedir.

Ülkemiz açısından Ankara ACC’de geçen senenin aynı gününe göre uçuşlarda  %63’lük bir düşüş olduğu görülmektedir.

Euro Control bölgesinde bir köprü görevi yapan Türk Hava Sahası’ndaki bu azalışın Asya-Ortadoğu-Afrika-Avrupa hatlarındaki uçuşların neredeyse durma noktasına gelmesinden ve AB ülkeleri tarafından uygulanan seyahat yasaklarının henüz tam olarak kalkmamasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

Buna rağmen, Ağustos ayının daha iyimser bir tabloyla sonuçlanacağı beklenmektedir. Özellikle Covid-19 hakkında alınan önlemlerin ikna edici seviyelere ulaşmasıyla uçuşlardaki artışların devam edeceği ön görülmektedir.’’

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum