Havayolları Seyahat Kısıtlamaları Nedeniyle Uçamayan Uçaklarından Nasıl Para Kazanıyor?

Geniş gövdeli uçakları filosunda bulunduran havayolları, pandemi nedeniyle uçamayan uçaklarını alternatif hizmetlerde değerlendirerek büyük gelirler elde ediyorlar.

Havayolları Seyahat Kısıtlamaları Nedeniyle Uçamayan Uçaklarından Nasıl Para Kazanıyor?
24 Ekim 2020 - 16:17

Daha önce yayınlanmış olan Pandemik Akım başlıklı haberimizde Qantas Havayollarının hiç bir yere varmayan, turistik amaçlı uçuşlarından bahsetmiştik. (https://www.pennaaero.com/pandemik-akim-hic-bir-yere-gidemeyen-ucaklar/29/ ).
 
Bu akım özellikle Uzak Doğu’da hızlı bir şekilde yayılmaya başlamış durumda. Özellikle geniş gövdeli uçakları bünyesinde barındıran taşıyıcılar bu akıma yoğun ilgi göstermekte ve alternatif hizmetler sunmaktalar.
 
Son örneğini, Covid-19 salgını nedeniyle yüksek miktarda gelir kaybına uğrayan Singapur Havayolları’nın yapmış olduğu restoran hizmetinde görebilirsiniz. Restorana dönüştürülmesi planlanan iki adet park halinde bulunan Airbus A380 tipi iki katlı uçakta verilecek olan yemek hizmeti, kişi başı (P/P) vergiler hariç 40 ila 470 Dolar arasında değişen fiyatlardan satışa sunuldu ve 30 dakika içinde tüm biletler tükendi.
24 – 25 Ekim’de 3 saat sürmesi planlanan öğle yemeğine olan aşırı talep sonrasında, Havayolu 31 Ekim’de ve 1 Kasım’da hem öğle hem de akşam yemekleri hizmeti sunacağını açıkladı.
 
471 koltuk kapasitesine sahip olan A380 tipi uçağın pandemi kısıtlamaları doğrultusunda sadece yarısı hizmete açılabilecek. Uçağa girişte ateş ölçümü ve pasaport kontrolü yapılacak. Ayrıca yeme-içme haricinde, uçak içinde geçen süre zarfından maske takılması zorunlu olacak.
 
Ağırlıklı ekonomi class biletlerin satıldığı hizmetin kapsamı içinde sadece ikişer tane first class bilet satıldı. Fakat, first class yemek hizmetini almak isteyip, herhangi bir sebepten ötürü uçağa teşrif edemeyenler içinde first ve business class menüleri evlere servis yapılmaya başlandı.
 
Talep eden kişilere uçak içinde kullanılan servis takımlarıyla ve hatta istenirse “şef” ile birlikte, menüler adreslere servis edilebiliyor. Şef talep sahibinin adresine kadar gidip, yemeğini ısıtarak, servis hizmeti sunuyor. Özellikle ekonomi sınıfı menüleri fazla ilgi görünce hizmeti tekrarlayabilmek adına bir ''bekleme listesi'' de oluşturuldu.
 
Bayrak taşıyıcı Filipin Havayolları ise Airbus A321-Neo tipi uçağı ile tıpkı Qantas gibi 31 Ekim tarihinde görsel amaçlı bir uçuş düzenleme kararı aldı ve uçaktaki 108 koltuğunu bu amaçla satışa açtı.
 
3 saat sürecek olan uçuş, başkent Manila kalkışlı olacak. Rota, Mayon Volkanı, Boracay Adası, Kalibo, Gigantes Adası, Cebu, Tagbilaran, beyaz plajları ile ünlü San Vicente, Busuanga ve Manila olarak planlanıyor. Conrad Manila Otelde bir gece, iki kişilik konaklama ve kahvaltı da dahil olan (B&B) hizmetin fiyatları 230 ila 590 Dolar arası değişiklik gösteriyor.
 
Ayrıca, Tayvan menşeli taşıyıcı EVA Havayolları da bu hizmeti sunmaktadır.  
 


Haber: Barış AŞAR

(Görseller: www.singaporeair.com)
 
 
 
 
 

Bu haber 28050 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum