Havayolu Şirketleri Çareyi Kargo Taşımacılığında Buldu

Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşların neredeyse durma noktasına geldiği havacılık sektöründe havayolları kargo seferlerine ağırlık verdi.

Havayolu Şirketleri Çareyi Kargo Taşımacılığında Buldu
05 Eylül 2020 - 19:23

Covid-19 kaynaklı yaşanılan beklenmedik ekonomik durgunluğun en çok vurduğu sektör olan havayolu sektörü üyeleri ekonomik anlamda çıkışı personel çıkartmak, maaş kesintileri yapmak, ücretsiz izine göndermek, iflas ertelemek gibi yöntemlere başvurdular. Bloomberg’e göre, hava yolu şirketlerinin alternatif bir gelir kapısı daha bulunmakta, o da kargo taşımacılığına yönelmek ki bir çok taşıyıcı uçaklarını yerde yatırmaktansa yolcu kompartmanlarına gerekli önlemleri ve izinleri temin ederek kargo yüklemeye veya koltukları sökerek kargo yüklemeye başladılar.

Özellikle en dikkat çeken aksiyon ise tam 35 yıl önce kargo taşımacılığı faaliyetlerine son veren American Airlines’ın bu zorlu günlerde tekrar kargo taşımaya başlamasıdır. Bu ay itibarı ile B777 ve B787 uçakları ile Avrupa, Asya ve Güney Amerika’da 32 noktaya kargo taşımaya başlayacağını açıkladı.

Karantina günlerinin online alışveriş hacmini arttırması, özellikle maske, solunum cihazı gibi ürünlere olan uluslararası taleplerin artması iyi bir yol gösterici oldu. Yolcu kompartmanlarını başta tıbbi malzemeler olmak üzere farklı ürünlerle dolduran şirketler  ekonomik olarak rahat nefes alabildiler.

Örneğin, Avustralyalı Qantas, Mayıs ve Haziran boyunca ciddi miktarlarda eldeiven, maske, önlük gibi tıbbi malzeme taşıdığını açıkladı ve daha çok taşımak için yolcu koltuklarını söken ilk havayolu şirketi oldu.

Bloomberg’in tahminleri havayolu taşımacılığının 2022 öncesine kadar salgın öncesi döneme geri dönmesi beklenmiyor.

Bu tahmini dikkate alan ABD’li United Airlines aksiyon alarak kısa sürede Asya ve Uzakdoğu destinasyonlarına çok fazla sayıda kargo uçuşu gerçekleştirdi. Sonuç olarak, kargo gelirlerini Q2’de %36 arttırarak 402 milyon USD seviyelerine çıkarmayı başardı.

Singapore Airlines, A320 filosundaki bir uçağının koltuklarını sökerek kargo taşımaya başladı. Korean ve Asian Airlines aynı yolu izleyerek son çeyrekte kar elde ettiler.

Ortadoğulu Emirates ve Qatar ise filosunu bu mantıkla kullanmak için gayret gösteren önemli aktörlerdir. 

Alman Lufthansa ise, Q2’de 299 milyon Euro katkı sağlayarak kargonun gücünü rakamlara yansıtmış oldu.


Haber: Barış AŞAR 
 

Bu haber 4878 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum