Havayolu Şirketlerinin Performansları IFALPA Tarafından Ele Alındı

IFALPA, 2020 Mart ayından bugüne hava yollarının performanslarını değerlendirdi.

Havayolu Şirketlerinin Performansları IFALPA Tarafından Ele Alındı
04 Eylül 2020 - 15:10

IFALPA (The International Federation of Air Line Pilots' Associations) 2020 Mart Ayından 1 Eylül’e kadar olan küresel düzeyde hava yolu şirketlerinin uçuş performansları hakkında yapmış olduğu analizi yayınladı.

Buna göre;
Kurulduğu günden bugüne en büyük ekonomik krizi yaşayan 333 uçaklık Boeing 737 filosuna sahip “ucuz=low cost” Ryan Air içinde bulunduğu nakit krizini hisselerinde “kaydırma” yapma ile aşmaya çalışıyor. Bu sayede 400 milyon Euro ek gelir elde etmeyi hedefleyen Ryan Air aynı zamanda borsadaki yatırımcılarına da bir anlamda göz kırpıyor. Burada yapılacak hisse kaydırmalarını ileri tarihli bilet satışlarıyla yapmayı planlıyor.

Scandanavian Airlines (SAS) içinde bulunduğu nakit darboğazını hisselerinin bir kısmını borsada bulunan diğer firmaların hisseleriyle takas yaparak çözmeye çalışıyor.  Bu sayede SKr14 miyarlık ($1.6 milyar) nakit ihtiyacının %30’unu çözmeyi planlıyor.

Malezya’da operasyon yapan Air Asia ile ABD’de iç hat uçuşları yapan Spirit Airlines uçuşlarını daha ekonomik hale getirmeye çalışıyor. Uçuşlarını daha az yakıt tüketen A320 Neo ile yapmaya çalışan bu iki şirket daha performanslı ve daha az yakıt tüketen PW motorları ile tasarruf yapmaya çalışmakta.

Küresel düzeyde A320 CEO motorlu uçakların %50’si aktif kullanımdayken A320 uçaklarının %70’i uçuyor. Bu da A320 NEO uçaklarının ekonomikliği konusundaki şüpheleri gidermekte.Küresel düzeyde A320 NEO uçaklarının uçma oranları
Iceland Air de nakit sorununu çözmek için Ekim ayı içinde 165 Milyon Dolar’lık halka arz yapma hazırlığı içinde. Yeni halka arzın Ekim ayı içinde yapılması planlanıyor.

Avrupalı “Ucuzcu = Low Cost’’ hava yolu şirketlerinden Ryanair ve Wizz Air pandemi sonrası en yoğun uçuş yaptıkları ayın Ağustos ayı olduğunu açıkladılar.
 
Ryanair;
Geçen yılın aynı ayına göre %53’lük bir azalma ile 7 milyon yolcu taşıdığını, doluluk oranının %73 düzeyinde olduğunu, Temmuz ayındaki 4.4 Milyon yolcuya göre ise Ağustos ayında %50’ye yakın bir artışın umit verici bir gelişme olduğunu açıkladı.
 
Macaristan menşeli havayolu şirketi olan Wizz Air ise;
Ağustos ayında kapasitesinin %80 oranında uçarak 2.4 milyon yolcu taşıdığını, bu rakamların geçen sene Ağustos ayına göre %41 daha az olduğunu, doluluk oranının %70.9 civarında bulunduğunu, Temmuz ayında taşınan 1.8 Milyon yolcuya göre %50 civarında bir artış sağlandığını bildirdi.
 
Penna Aviation-Havacılık Sektörü Uzmanımız’ın yorumu;

Dünyada insanlar pandemi ile yaşama şekline alışmaya başladılar. Bu durumun en güzel örneğini de hava yolu şirketleri vermekte. Hava yolu şirketleri toparlanma sürecinde ancak daha önceki haberlerimizde de yer aldığı gibi toparlanma maalesef ağırlıklı olarak iç hat uçuşlarında.
 
Bunu da AB içinde operasyon yapan Ryanair ve Wizz Air şirketlerinin uçuşlarında görmek mümkün. Küresel anlamda bir toparlanma için ise ülkeler arası işbirliği ve ülkelere giriş/çıkış prosedürlerinde revizyon gerekli.
 
Doğal olarak dönüşte 14 gün karantinada kalacak bir yolcunun başka bir ülkeye tatil, iş, toplantı, vb. sebeplerle gitmesi mümkün değil.
 
 
Kaynak: IFALPA Bulletin

 

Bu haber 9612 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum