Havayolu Taşımacılığı'yla ilgili yapılan son araştırma verileri açıklandı: IATA

IATA’nın yaptığı son araştırmada Havayolu Taşımacılığı’ndaki yeni rakamlar açıklandı: Sektörün toparlanma süreci 2024’e kadar uzayabilir..

Havayolu Taşımacılığı'yla ilgili yapılan son araştırma verileri açıklandı: IATA
02 Ağustos 2020 - 17:22

IATA tarafından yapılan son araştırmaya göre hava taşımacılığında toparlanma işaretlerinin görülmeye başlandığı ortaya çıktı.
 
Ancak bu toparlanmanın gelişmekte olan ülkeler ile ABD’de hastalığın bir türlü istenen seviyelere geriyelememesi sebebiyle yavaş bir şekilde olacağı ve 2019 rakamlarına ancak 2024 yılında ulaşılabileceği ifade edildi.
 
Bilindiği gibi dünya hava taşımacılığında gelişmekte olan ülkeler ile ABD’nin payı %40. Her ne kadar AB ülkelerinde Covid-19 büyük oranda kontrol altına alınmış olsa da burada bahsedilen %40’lık sorunlu bölge hava yolu endüstrisini olumsuz bir şekilde etkilemekte.
 
IATA’ya göre bu yıl;
Uçakların %55’nin yerde kalacağı ve önümüzdeki sene ise bu rakamın %62’sinin uçmaya başlayacağı tahmin edilmekte. Ayrıca hava yolu şirketlerinin genel olarak “iç hat” uçuşları yapacaklarını öngören IATA,  ancak  iç hat uçuşlarında  Covid-19 etkisinin devam edeceği tezini desteklemektedir. Bunun sebebinin ise  2020 yılı içinde bir çok kişinin iş ya da tatil maksatlı uçak yolculuklarını ertelemeleri olduğunu bildirmektedir.
 
IATA’ya göre tek iyimser tablo Kargo seferlerinde;
IATA,  Kargo’daki azalışın sadece %25 civarında olduğunu bunun sebebinin ise yolcu uçaklarında yolcularla birlikte kargo taşınamaması olduğunu açıkladı. Bununla birlikte sadece kargo uçuşları yapan şirketlerin tam kapasite ile uçtuklarını teyit etmektedir.

Penna Havacılık Uzmanımız'ın değerlendirmesi;
 
IATA’nın bu çalışması ile; Covid-19’un etkilerinin havacılık sektöründe azalıyor olmasına rağmen geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında özellikle yolcu taşımacılığında  ciddi oranlarda azalış olduğunu, kargoda ise bu azalışın minimize edildiği görülmektedir.

Burada belirleyeci unsurun ise gelişmekte olan ülkelerdeki toparlanma süreci olduğu, bu sürecin bir an önce tamamlanması ile hava yolu taşımacığının tekrar eski günlerine kavuşacağı değerlendirilmesi yapılabilir.
 
Bu sebeple herkesin Covid-19 salgınına karşı toritelerin açıkladığı  önlemlere uyması ve bilinçli bir şekilde hastalıkla mücadele etmesi gerekmektedir.


Kaynak: https://airlineweekly.com
 

Bu haber 4292 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum