Hollanda menşeeli kraliyet havayolu 5 bin çalışanını işten çıkaracak: KLM

Haollanda'nın ulusal havayolu KLM, Covid-19 pandemisinin neden olduğu finansal kriz sebebiyle 5 bin tam zamanlı çalışanının işten çıkarılacağını duyurdu.

Hollanda menşeeli kraliyet havayolu 5 bin çalışanını işten çıkaracak: KLM
02 Ağustos 2020 - 14:11

1919 yılında Rotterdam’da kurulan havayolunun, operasyon merkezi  başkent Amsterdam yakınlarında bulunan Schiphol Havalimanı.

Şirketin genel merkezi Haarlemmermeer’da bulunuyor, 05 Mayıs 2004’ten bu yana Air France-KLM ortaklığı/ işbirliğiyle hizmet veriyor.

Fransa'nın ulusal havayolu Air France ve Hollanda'nın ulusal havayolu KLM, havayolu ortaklıklarını Air France-KLM S.A anonim şirketi olarak devam ettirdiler. Air France-KLM'in operasyon merkezi, Fransa'da bulunan Charles de Gaulle Havalimanı ve ortaklıkla işletilen Air France-KLM, Fransız yasalarına tabi.
 
Hollanda’nın ulusal havayolu şirketi KLM;
Covid-19 pandemisi öncesine kadar yurtiçi, yurtdışı ve kargo taşımacılığı hizmetlerini dünya genelinde 90 ayrı noktada sürdürüyordu.

KLM;
Covid-19 pandemisi nedeniyle, uçaklarının %90'ını hangarda tutmak zorunda kaldı. Salgın nedeniyle faaliyetlerin durdurulması havayolunu ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya getirdi.

Bunun üzerine Hollanda Hükümeti, Kraliyet Havayolu Şirketi KLM'ye ekonomik krizi aşabilmesi için 3,4 milyar Euro kurtarma yardımı yapılarak destek sağlanacağını duyurdu.
 
Hollanda Hükümeti, KLM’den  yapılacak kurtarma yardımı karşılığında;

  • Havayolu şirketinin maliyetlerini %15 oranında azaltmasını,
  • Sürdürülebilir kaynaklara yatırımlarını arttırmasını,
  • Başkent Amsterdam yakınında bulunan Schiphol Havalimanı'ndaki gece uçuşlarını azaltmasını istedi.
 
Maliye Bakanı Wopke Hoekstra da KLM’ye yapılacak mali yardıma ilişkin yaptığı açıklamada;
  • KLM’ye yapılacak toplamda 3,4 milyar Euro kurtarma yardımının, 1 milyar Euro’luk kısmının kredi olarak, kalan 2,4 milyar Euro’nun da banka teminatı niteliğinde olacağını,
  • Hükümet yardımının 33 bin kişiyi istihdam eden havayolundaki işten çıkarmaları önlemeyi amaçladığını vurgulamıştı.
 
Ancak şirketten yapılan son açıklamada;
Covid-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik kriz sebebiyle, 4500-5000 tam zamanlı çalışan personelin işten çıkarılacağı duyuruldu.

2021 yılında yapılacak işten çıkarmalarda;
  • 4500 ile 5000 tam zamanlı çalışanını işten çıkarmayı planladığını,
  • Bu kapsamda 1500 süreli iş sözleşmesinin yenilenmeyeceği,
  • 2000 çalışanın anlaşma yoluyla işten çıkarılacağı,
  • Şirketin çeşitli birimlerinde çalışan 1500 personelin iş akdinin feshedileceği açıklandı.
 
Açıklamada ayrıca;
‘’Şirketin uçuş operasyonlarının 2020'nin ikinci çeyreğinde % 15, geride bıraktığımız Temmuz ayında %30 kapasiteyle gerçekleştirildiği, işten çıkarma ve sosyal planları organize etmek amacıyla  işçi sendikaları ile görüşmeyi istedikleri’’ belirtildi.

"KLM'nin toparlanma yoluna girmesi uzun sürecek ve belirsizliklerle dolu olacak. Gerekli görülmesi durumunda işten çıkarmalar daha çok artabilir’’ denildi.
 
KLM tarafından işten çıkarmalarla ilgili yapılan açıklamanın detaylarına link üzerinden ulaşabilirsiniz; https://news.klm.com/klm-adapts-organisation-further-due-to-covid-19-crisis/

 

Bu haber 3294 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum