Hükümetlere Havacılık Sektörüyle Acil İşbirliği Çağrısı: IATA

International Air Transport Association (IATA) pandemi sonrası havacılık sektörünün toparlanabilmesi için hükümetlere acilen sektörle işbirliği yapılması çağrısında bulundu.

Hükümetlere Havacılık Sektörüyle Acil İşbirliği Çağrısı: IATA
03 Eylül 2020 - 17:56

International Air Transport Association (IATA), pandemi sonrası havacılık sektörünün toparlanabilmesi için hükümetlere acilen sektörle işbirliği yapmaları çağrısında bulunarak önerilerini sundu.

IATA’nın yaptığı son değerlendirmede, Hava Yolu Taşımacılığı’nın Covid-19 sonrası toparlanmasındaki en büyük engelin özellikle AB hükümetlerinin akıl almaz kısıtlayıcı politikalarının olduğu, bununla birlikte küresel boyutta hükümetler arası işbirliği ve koordinasyonun yetersiz seviyede kalmasının “küresel taşımacılığa olan talepte” onarılamaz tahribatlar oluşturduğu belirtildi.

IATA Genel Direktörü Alexandre de Juniac’e göre;
Hükümetler hava yolu taşımacılığı konusunda görüşmeler yapsalar da maalesef henüz somut bir ilerleme bulunmuyor. Bu nedenle uluslararası yolcu uçuşlarının %90’ı durmuş durumda. Sebebi ise ülkelerin çoğu zaman anlamsız hale gelmiş olan 14 güne kadar uzayan karantina tedbirleri. Açıkçası insanlar gittikleri yerlerde ya da ülkelerine döndüklerinde karantinada kalmak istemiyorlar.

Hükümetler Covid-19 bahanesiyle küresel ulaşımı neredeyse durma noktasına getirdi, bu da küresel ekonomiye büyük zarar veriyor.

IATA’nın Temmuz verilerine göre;

  • Dünya genelinde Temmuz ayındaki  Revenue Passenger Kilometres (kilometre başına düşen yolcu geliri ) - RPK kaybı %80 !
  • %20’lik bölüm ise iç hatlardan elde edilen gelirlerden kaynaklanıyor.
  • Çin’de RPK ise sadece %28. Sebebi ise Çin’in büyük bir ülke olması ve iç hat uçuşlarını arttırması.
  • AB ülkelerindeki iç hat uçuşlardaki RPK azalması %79,
  • AB-Amerika yolcu uçuşları ise neredeyse %100’lük bir kayıp halinde.

Ağustos'20 verileri de yakında açıklanacak ama durumun çok da parlak olmadığı biliniyor. Hava yolu şirketleri yolcu promosyonlarını neredeyse iptal ettiler, indirimli bilet satışları yapılamıyor.

IATA; 
Bu durumun ICAO seviyesinde yapılacak girişimlerle ülkelerin Covid-19 konusunda daha cesur davranmaları, test imkanlarının geliştirilmesi ve sınırların açılması ile aşılacağını ön görmekte. Ancak şimdilik bu tür bir girişimin olmadığı da biliniyor.

IATA Genel Direktörü Juniac;  
Yine hükümetlere yüklenerek hava yolu şirketlerinin neredeyse 6 aydır yerde olduklarını, durumun düzelmesi beklenirken daha da kötüleştiğini, hükümetlerin karantina konusunda çok katı olduklarını ve ülke giriş çıkış usullerinde sürekli değişikliklerde bulunduklarını, bu durumun da insanların seyahat etme isteklerini öldürdüğünü ifade ediyor. Bu belirsizliğin de küresel dünya ekonomisinin %10’unu oluşturan turizm ve seyahat sektörlerini yok olma durumuna getirdiğini öne sürüyor. Ayrıca AB Komisyonu’nun slot verme politikasında değişikliğe giderek hava yolu ile yolcu taşımacılığını arttıracak şekilde bir önlem alması gerektiğini öneriyor.

Penna Aviation Havacılık Uzmanı yorumu;
IATA’nın bu değerlendirmesi yanında, dünyanın hemen her yerinde havacılık mesleği büyük bir buhran içine girmiş durumda. Pilotların bir çoğu işsiz, sektörün toparlanmasını bekliyor. Şirketler çaresiz bir şekilde ya kapanıyor ya da küçülmeye gidiyor.

Burada en önemli unsur ülkelerin bir an önce hava yolu taşımacılığı konusundaki engelleri kaldırması ve sektörün yeniden toparlanması için gerekli adımları atması olarak karşımıza çıkmakta.

Kaynak: www.flightglobal.com
 

 

 

Bu haber 5525 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum