IATA Genel Müdürü Juniac, haftalık basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu

IATA Genel Müdürü Alexandre de Juniac’ın basın açıklamalarından önemli satırbaşları ve Havacılık Sektörü Uzmanımız’ın yorumu haberimizde.

IATA Genel Müdürü Juniac, haftalık basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu
27 Temmuz 2020 - 20:53

IATA Genel Müdürü Alexandre de Juniac , gerçekleştirilen haftalık basın toplantısında basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Covid-19 pandemisinin sektöre etkilerini  değerlendirerek  ‘’Ümidimizi kaybetmeye gerek yok, bu krizin üstesinden hep birlikte geleceğiz ve dünyayı birbirine bağlamaya devam edeceğiz’’ dedi.
 
Juniac;
‘’Dünya genelinde Covid-19’un hava yolu taşımacılığına olan etkilerinin devam ettiğini, Asya ve Avrupa ülkelerinin bir kısmında toparlanma işaretlerinin olduğunu, ancak toparlanma sürecinde en önemli konunun yolcuların tekrar uçarak seyahat etme arzuları olduğunu’’ vurguladı.
 
Juniac’ın Covid-19 sürecinde hava yolu taşımacılığına ilişkin açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle;

Bu krizin uzun soluklu bir kriz olacağını, pandemi sonrasında bile yolcuların uçakla yolculuk konusunda isteksiz olduklarını belirterek,  IATA tarafında yapılan bir çalışmamada elde ettikleri verileri paylaştı.

  • Nisan ayında yolcuların %61’nin  pandemi sonrasında bir an önce uçmak istediklerini belirttiklerini,
  • Ancak bu isteğin Haziran ayında %45’e düştüğünü,
  • Genel olarak yolcuların %60’ının yakın gelecekte tatil, ziyaret ve iş gezilerini bilinmez bir tarihe ertelediklerini kaydetti.
 
Yolcuların özellikle bu yaz aylarında karantina olasılığının bulunduğu ülkelere gitmek istemeyeceklerini dile getiren Juniac; bu konuda özellikle AB ülkeleri ile İngiltere’nin çok sıkı sağlık önlemleri aldığını, yurt dışına giden vatandaşlarına dönüşlerinde “karantina uyguladıklarını” belirtti. Ancak alternatif çözümlerin hava yolu taşımacılığına olumlu yansımaları olacağını, bu çözümler içinde, en etkili olanının Covid-19 testlerinin daha hızlı, güvenilir ve ölçülebilir hale getirilmesi olduğunun altını çizdi.
 
Juniac ayrıca, uçakla seyahat eden yolcuların endişelerini gidermeye yönelik olarak herkes tarafından bir takım önlemler alınması gerektiğinedikkat çekti. Özellikle sosyal mesafe ve hijyen konuları hakkında yol gösteren ICAO Take-Off Rehberi’ne uyum sağlanmasının yolcular arasında güven duygusu yaratacağını vurguladı. Bununla ilgili olarak uçuşlara gelişte minimum sosyal temas, sürekli olarak dezenfektan kullanarak hijyen sağlama ile virüs riskinin minimize edileceğin altını çizdi. Bir  IATA yöneticisi olarak;
 
  • Kabin içi havalandırmanın HEPA filtreleri ile çok güvenilir olduğunu, bundan dolayı kabine gelişte yolcularla ilgili virüs semptom ölçümlerine, maske kullanımına ve hijyen konularına azami dikkat gösterilmesi gerektiğini,
 
  • Uçakta sosyal mesafe kuralına uyumun zor olacağını, ancak herkesin uçağın ön tarafına bakar durumda oturmasının önemli olduğunu, maske kullanımının zorunlu olması gerektiğini, uçak içinde virüs yayılmasını önlemek için uçak içinde sürekli dezenfekte işlemlerinin yapılmasını tavsiye etmiştir.
 
IATA Genel Müdürü Alexandre de Juniac’ın haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamalara ilişkin Penna Havacılık Sektörü Uzmanımız’ın yorumu;
 
Sonuç olarak;
Gerçekleştirilen haftalık basın toplantısında Covid-19 pandemisiyle mücadele sürecinin uzun bir süreç olacağını, yolcuların güvenlerinin bir anda kazanılamayacağını, ancak havayolu ile yolcu taşımacılığının er ya da geç  eskisi gibi devam edeceğini, bu konuda umudun kaybedilmemesi gerektiğini ifade edilmiştir.
 
Sayın Juniac’ın öngörülerine katılmakla birlikte;
Avrupa’nın en önemli uçak filosuna sahip olan ülkemizin bu süreçte özellikle yolcu seferlerinde büyük sorunlar yaşadığı görülmektedir. Özellikle AB ülkelerinin Türkiye’yi yasaklı ülkeler sınıfından hala çıkarmamış olması havayolu şirketlerimizi çok olumsuz etkilemektedir.
Dışişleri ve Turizm Bakanlıkları’nın AB ile yerinde temasları ülkemiz havacıları arasında olumlu bir gelişme beklentisi uyandırmaktadır.
 
Umarız;
AB üyelik sürecinde olan ülkemize AB tarafından uygulanan “seyahat  kısıtlaması” yakın zamanda kalkar ve uçuşlarımız toparlanma sürecine girer. Bu durumla ilgili Ağustos ayından itibaren birtakım iyileştirmelerin olacağı beklenmektedir.
 
Video konferansla gerçekleştirilen basın toplantısına link üzerinden ulaşabilirsiniz; https://soundcloud.com/iata-audio/iata-covid-19-media-briefing-recording-7-july-2020
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum