Katar ve Emirates Havayollarının Bitmeyen Covid-19 Yarışı

Katar Havayolları ve Emirates Havayolları arasında Covid-19 pandemisinde normalleşme sürecinin başlamasının ardından, küresel pazarda ‘’hat açma’’ yarışı başladı.

Katar ve Emirates Havayollarının Bitmeyen Covid-19 Yarışı
15 Ağustos 2020 - 21:14

Dünya genelinde Covid-19 ile kapanan hatlar yeniden açılmaya başladı. Özellikle Körfez Ülkeleri’ndeki “hat açma” yarışı da hız kazanmış durumda. Bu yarışın Covid-19 öncesi ve sonrasında en önemli iki katılımcısı şüphesiz Katar ve Emirates Havayolları.

Pilot ve kabin memuru seçiminden, uçak alımına, destinasyon açılışına ve karlılık oranlarına kadar her alanda yarışan bu iki şirket, şu anda da Covid-19 sonrası kapanan hatları açma yarışına girmiş durumdalar.

İki şirketin 15 Temmuz- 13 Ağustos arasında yapmış oldukları basın açıklamalarına bakıldığında;

  • Katar’ın bir ay içinde daha önce kapattığı 16 hattı tekrar açtığı ve toplamda açık olan hat sayısının 80’i bulduğu,
  • Emirates’in ise 20 hattı tekrar açtığı, ancak toplam açık hat sayısının 75 olduğu görülmekte.

Her iki şirketin de hat açması elbette beklenen bir durum, ancak şu ana kadar bu hat açma faaliyeti iki şirket arasında bir yarışa dönmüş durumda!

Şöyle ki:
Her iki şirket de,  Malé, Addis Ababa, Cebu, Clark, Guangzhou, Nairobi, Houston ve  Lisbon destinasyonlarını neredeyse aynı hafta içinde, bazılarını ise aynı günde açtılar!

Ayrıca;
9 Ağustos’ta Emirates, Pakistan’da Peşaver hattını yeniden açarak haftalık Pakistan uçuşlarını 60 uçuşa çıkaracağını açıkladıktan hemen, sonra Katar da benzer bir şekilde Pakistan uçuşlarını arttıracağını ve Pakistan’a  haftada 49 sefer planlayacağını açıkladı.

Körfez’deki hat açma yarışı son hızıyla devam etmesine rağmen IATA verilerine göre, maalesef sektördeki maddi kayıp çok büyük ve 2019 rakamlarına ulaşması 2024 yılına uzayabilir.

Türkiye’de de hava yolu şirketlerinde belirli düzeyde bir toparlanma var ancak istenilen düzeyde değil. Rusya ve Almanya uçuşlarının açılması uçuşlara belirli düzeyde bir canlılık getirmiş durumda. Ancak bu canlılık geçen senelerin çok gerisinde.


Kaynak: https://www.aerotime.aero

 

Bu haber 10533 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum