Kriz Havayolları Penceresinden Nasıl Görünüyor?

Covid-19 salgını ile mücadele sürecinin havacılık sektörüne ve dünya genelindeki uçuş sayılarına etkisi.

Kriz Havayolları Penceresinden Nasıl Görünüyor?
07 Kasım 2020 - 19:26

KRİZ HAVAYOLLARI PENCERESİNDEN NASIL GÖRÜNÜYOR?

 

Bilindiği üzere 2020 Şubat itibarı ile sektörümüzü dar boğaza sokan Covid-19 salgını ile  mücadele farklı alternatif yöntemler denenerek devam ediyor. Sektörümüzün en başarılı istatiktiksel verilerini ve detaylı raporlarını sunan firmalardan biri olan OAG tarafından hazırlanan aşağıda sunulan tablo, krizin havayolları penceresinden nasıl göründüğünü gösteriyor.

Tabloda, Ocak-Kasım ayları arasında, havayollarının planladığı tarifeli uçuş sayılarının 2019 ile 2020 karşılaştırmaları gösteriliyor. Özetlemek gerekirse, ilk sütunda tüm dünya gösterilmiş ve dünya genelinde Şubat ayında azalma eğilimi gösteren sefer sayısının Mayıs ayında en düşük seviyeye ulaştığı fark edilebiliyor. Akabinde, Haziran ayında toparlanma sürecine giriliyor lakin kısıtlı bir toparlanma olarak kalıyor. Fakat düşük hızla da olsa Ekim ayı sonuna kadar toparlanma devam ediyor.
 

 

Ülke bazında değerlendirildiğinde ise;


Çin Halk Cumhuriyeti’nin çok hızlı bir toparlanma sürecine girdiği ve 2019 yılının Kasım ayına kıyasla sadece ve sadece %3 daha az uçuş planladığı görülüyor.
Diğer taraftan, Singapur ve Hong Kong ise durumun en kötü olarak nitelendirilebileceği ülkeler arasında yer almaktadır.
İkinci salgın dalgası nedeniyle Avrupa kıtasında planlanan uçuş sayılarının da bir önceki yıla kıyasla hızla azaldığı açıkca görülmektedir.
ABD’de ise durum Temmuz ayından bu yana durağan sayılabilir.

 

Tabloda bulunmayan ülkemizdeki son durumun analizini yapmak gerekirse;

İç hat trafiği, Ekim sonu itibarı ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla %30, dış hat trafiği ise %60 azalmıştır.

(Tablo planlanan sefer sayılarını içermektedir, icra edilenleri değil. Bu açıdan değerlendirilmesi gerçeğin sektör için ne kadar ürkütücü olduğunu tekrar gözler önüne sermektedir.)

Haber: Barış AŞAR
Bu haber 7993 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum