Küresel pazarda hava yolu şirketleri 2020 yılının ikinci çeyreğini ciddi kayıplarla kapattı: IATA

Küresel pazarda sektörün en önemli otoritelerinden IATA yılın ikinci çeyreğine ilişkin değerlendirme raporunu yayımladı. Raporun detayları ve Penna Havacılık Uzmanımız'ın değerlendirmesi haberimizde.

Küresel pazarda hava yolu şirketleri 2020 yılının ikinci çeyreğini ciddi kayıplarla kapattı: IATA
04 Ekim 2020 - 19:49

International Air Transport Association (IATA) verilerine göre Hava Yolu şirketleri 2020 yılının ikinci çeyreğini ciddi kayıplarla kapattı. Covid-19’un en etkili olduğu sektör olan havacılık sektörü kargo taşımacılığı dışındaki tüm alanlarda kan kaybetmeye devam ediyor.

Her ne kadar Temmuz aylarından itibaren iyileşme süreci yaşanıyor olsa da Airlines Financial Monitor’ün ikinci çeyrek verileri çok iç açıcı değil.


 
Bu rapora göre;

  • İkinci çeyrek dünya çapındaki hava yolu şirketlerinin tarihsel süreç içinde mali bakımdan geçirdikleri en kötü yılın çeyreği oldu,
  • Bu çeyrekte maliyet azaltıcı uygulamalar ve kargo taşımacılığına ağırlık verildi,
  • Rezervlerden nakit kullanımı maksimum seviyeye ulaştı.
 
Ağustos ayında;
Dünyada hava yolu şirketlerinin hisseleri artış gösterdi, ancak bu rakam hala geçen sene ortalamasının %40 altında. Ancak hisse performansları pandemi ilanımdan bu yana ilk defa yükseliş eğiliminde, bu da güzel bir gelişme!
 
Yakıt maliyetleri;
Her ne kadar kırılgan bir yapıda olsa da, geçmiş yıllara göre oldukça düşük seviyelerde seyretmekte. Uçuşların ve dünya üretiminin artmasıyla yine yükselişe geçebilir, ancak bugünkü durum hava yolu şirketlerinin lehinde.
Ağustos ayında hem yolcu taşımacılığında hem de kargo taşımacılığında bir artış söz konusu.
 
Hava kargo taşımacılığında;
Kapasite kullanımda sorun yok, ancak yolcu uçaklarının doluluk oranları hala istenen seviyede değil. Bu da şirketlerin henüz kar sağlayamamalarına ve nakit harcamalarının artmasına sebep oluyor. Bunun için acilen küresel seviyede hava yolu taşımacılık ağının işletilmesi ve ülkeler arası kısıtlamaların gevşetilmesi gerekli.
 
Sonuç olarak;
Sekiz aydan fazla bir süredir dünyayı etkisine almış olan Covid-19 en fazla havacılık sektörünü etkiledi. Şu anda sektörde toparlanma emareleri mevcut. Bu konudaki iyimserlik kaybedilmemelidir, sonuçta havacılık sektörünün yok olması mümkün değil. Uçak fabrikaları, hava yolu şirketleri, havaalanları işleyişlerine devam zorunda. İnsanlar en hızlı ulaşım yolu olan hava yollarını kullanmaya devam edecekler. Korunma tedbirleri konusundaki bilincin artması ve aşının bulunmasına bağlı olarak sektördeki toparlanma sürecinin artması beklenmektedir.
 

Kaynak: www.iata.org 
 

Bu haber 6239 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum