Pandemik Akım: Hiç Bir Yere Gidemeyen Uçaklar!

Covid-19 pandemisinin negatif etkileri nedeniyle uçuşların neredeyse durma noktasına geldiği hava yolu sektöründe yaşanan ekonomik krizin minimuma çekilmesi amacıyla hangi hava yolu nasıl çözümler üretti?

Pandemik Akım: Hiç Bir Yere Gidemeyen Uçaklar!
04 Ekim 2020 - 21:11

Covid-19 salgınının havacılık sektöründeki olumsuz etkileri sonucu firmalar para kazanmak için sıradışı yöntemler kullanmaya başladılar.

Bunun son örneği ise;
Qantas tarafından planlanan hiç bir yere varmayan uçuşlar oldu. Avustralyalı bayrak taşıyıcı Qantas Hava Yolları 7 saatlik bir uçuş sonunda hiçbir yere varmayan uçak biletlerini satışa çıkardı. Söz konusu uçuş 7 saat boyunca Avustralya semalarında süzülerek turistik ve tarihi mekanların havadan görülmesi üzerine kurulu ve tüm biletler satışa sunulduktan yaklaşık 10 dakika sonra tükendi.

10 Ekim’de gerçekleşecek başlangıç ve bitiş noktaları Sydney olacak olan uçuş için, bilet fiyatları 566 ile 2734 USD arasında değişiyor.
 
Uzmanlar nasıl değerlendiriyor?
Havayollarının virüs etkisi ile çalışanlarını ücretsiz izine çıkarmak ve uçaklarını hangara çekmek zorunda kaldığı şu günlerde planlanan bu uçuş uzmanlarca farklı açılardan değerlendiriliyor. Uzmanların bir kısımı başarılı ve faydalı bir aksiyon olduğunu söylerken, diğer kısmı da yakıt israfı olduğunu ifade etmekteler.
Fakat ortada bir gerçek var ki, o da 10 dakika içinde ilave gelir sağlandığı ve belli kesimlerde heyecana sebep olduğudur.

CNN'in gündeme aldığı habere göre, seferin rotası içinde Queensland ve Goald Coast, New South Wales bölgelerini olacak. 7 saat sürecek uçuş boyunca Sydney Opera Binası ve Great Barrier Reef gibi turistik mekanlar kuş bakışı görülebilecek ve bu uçuş için Boeing 787'ler kullanılacak.

İlgili seferin tamamen görsel amaçla yapılacak olması sebebiyle yolculara çok daha iyi görsel şölen sunabilmek adına pencerelerin boyutları büyütüldü.

Asya kıtası oyuncuları da bu akımın etkisine kapılarak aynı amaçla düzenlenen uçuşlar icra etmeye başladı:  
Tayvanlı EVA, Hello Kitty giydirmeli Airbus A330’u ile hiç bir yere varmayan uçuşlar düzenlerken, Japon ANA ise, 1,5 saatlik resort otel konforunda hiçbir yere varmayan uçuşlar düzenliyor.

Kore Turizm Organizasyonu hiçbir yere varmayan uçuşların kendi başına bir deneyim olduğunu ve önümüzdeki yıllarda daha çok tercih edileceğini düşündüklerini ifade ediyor.

Haber: Barış AŞAR
 

Bu haber 16187 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum