Pistten çıkan uçak ikiye bölündü, 16 kişi hayatını kaybetti, 124 yaralı var: Air India Express

Mürettebatla beraber toplamda 191 kişi taşıyan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Hindistan’ın Kozhikode Calicut Uluslararası Havalimanı'na iniş sırasında pistten çıktı. Kazada ilk belirlemelere göre en az 16 kişi hayatını kaybetti, 124 kişi yaralandı.

Pistten çıkan uçak ikiye bölündü, 16 kişi hayatını kaybetti, 124 yaralı var: Air India Express
08 Ağustos 2020 - 02:54

Air India Express’in BAE- Dubai hareketli IX 1344 sefer sayılı, Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Hindistan’ın güneyinde yer alan, Kozhikode Calicut Uluslararası Havalimanı'na iniş yapmaya çalışırken, uçağın pistten çıkması sonucu yaşanan kazada ilk belirlemelere göre, uçağın pilotunun da aralarında olduğu 16 kişi hayatını kaybetti.

184 yolcusu bulunan, mürettebatla birlikte 191 kişi taşıyan uçakta en az 124  kişinin yaralandığı, yaralıların hastanelere kaldırıldığı, bazılarının durumunun ağır olduğu gelen ilk haberler arasında.Hindistan Turizm Bakanı KJ Alphons kazaya ilişkin yaptığı açıklamada;
Ülkede bugün yaşanan toprak kaymasını hatırlatarak, ‘’ Ülkede bugün yaşanan ikinci trajedi. Air India Express uçağının pistten çıkması sonucu uçağın ön kısmının bölündüğünü, uçağın pilotuyla beraber 16 kişinin hayatını kaybettiğini çok sayıda yaralı olduğunu, bütün yolcuların tahliye edildiğini ve uçağın alev almamasının büyük bir şans olduğunu’’ söyledi.  Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise;
Kazada hayatını kaybedenlere taziye ve yaralananlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, yetkililerin olay yerinde olduğunu ve gereken tüm müdahalelerin yapıldığını açıkladı. Kaza nasıl oldu?
Hindistan Sivil Havacılık Kurumu yetkilisinin BBC International’a yaptığı açıklamaya göre,  ‘’uçağın bir tepede yer alan pistten çıktıktan sonra bir vadiye düştüğü’’ belirtildi.Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise;
Kazada hayatını kaybedenlere taziye ve yaralananlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, yetkililerin olay yerinde olduğunu ve gereken tüm müdahalelerin yapıldığını açıkladı. 

İlk açıklamalara göre kazanın nedeni;
Dubai hareketli  IX 1344 sefer sayılı, Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkışı ve yolculuğu sorunsuz tamamladı, iniş sırasında aşırı yağışlar nedeniyle kayganlaşan pistten çıkan uçak, iniş pistinin bulunduğu yüksek tepeden aşağıda bulunan vadiye düştü.Kaza nedeniyle, uçağın gövdesinin ikiye ayrıldığı gelen ilk bilgiler arasında yer alırken, kazayla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımlarında da uçağın ikiye bölündüğü görülüyor. 

Hindistan Turizm Bakanı da  ''uçağın pistten çıkması sonucu, uçağın ön kısmının bölünmesi nedeniyle'' kazanın meydana geldiğini açıkladı. Bölgede hava durumu;
Bilindiği gibi, Hindistan muson yağmurlarının en yoğun olarak aldığı mevsimi yaşaıyor. Muson yağmurlarının etkili olduğu dönemlerde heyelan, sel, su baskınları, toprak kaymaları gibi afetler nedeniyle can ve mal kaybı yaşanıyor.

Hindistan ulusal basınında yer alan haberlerde;
Kaza yapan uçağın iniş yaptığı Kerala eyaletinde, kazayla aynı gün aşırı yağışlar nedeniyle toprak kayması meydana gelmiş, yetkililerin yaptığı ilk açıklamalara göre, en az 50 kişinin kaybolmuş ve 15 kişi hayatını kaybetmişti. Bölge, TSİ (Türkiye saati ile)  16.30'da (yerel saatle 19.00 - 07.08'20) sularında dün gerçekleşen kazada, uçağın piste inişi sırasında da pist çevresinde yoğun yağış almaktaydı.Kazayla ilgili olarak yapılan ilk değerlendirmeler herhangi teknik sorun yada bir pilotaj hatası olmadığı ve hava koşullarından kaynaklandığı yönünde. Ancak henüz raporlar tamamlanmamış olduğundan kazanın kesin olarak neden kaynaklandığına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Kaynak ve resimler: (Reuters, BBC Int., Hindistan Basını)

 

Bu haber 11475 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum