Türk Hava Kuvvetleri Milli ''Havadan-Havaya'' Füzelerine Kavuşuyor!

TÜBİTAK'a bağlı faaliyet gösteren SAGE, Türk Hava Kuvvetleri'ne tamamı yerli üretim, 2 milli füze kazandırıyor. Göktuğ Hava-Hava Füze Sistemi 2021 yılında seri üretime başlayacak.

Türk Hava Kuvvetleri Milli ''Havadan-Havaya'' Füzelerine Kavuşuyor!
10 Ağustos 2020 - 19:26

TÜBİTAK bünyesinde faaliyet gösteren Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü- SAGE, Türk Hava Kuvvetlerinin yıllardır ihtiyaç duyduğu IR (Infrared- ısı güdümlü) ve Radar Güdümlü füzeleri milli imkanlarla Hv.K.K.lığının envanterine kazandırmak üzere.

Bu füzelerden Gökdoğan IR güdümlü (görüş içi füze – GİF) Bozdağan ise Radar güdümlü (görüş ötesi füze- GÖF) füzeler olarak Göktuğ Hava Savunma Ailesinin içinde yer almak üzere dizayn edildi.


 
Aslında bu füzeler, neredeyse tane hesabı yapılarak dış alım olarak alınan ve  envanterde tutulan Amerikan yapımı AIM-9 Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM füzelerinin yerini almak ve milli savunma hamlesinin bir parçası olarak dışa bağımlılığı azaltmak üzere üretildi.


 
Bu füzelerden Gödoğan’ın menzili 10-15 NM (15-25 KM), Bozdağan’ın ise 30-45 NM (50-75NM) olarak belirlendi. Bu menziller uçakların atış açı ve konumlarına göre değişebilmekte.
 
TÜBİTAK SAGE tarafından 2021 yılında seri üretim ile Hv.K.K.lığı’na kazandırılması beklenen bu füzelerin F-16 uçaklarındaki atış testleri devam etmekte.

Bu iki füzenin milli olarak Hv.K.K.lığı envanterine kazandırılmasıyla hava sahasınının korunmasında hayati derecede önem taşıyan bir imkan ve kabiliyetin elde edileceği, dışa bağımlılığın azaltılacağı ve özellikle son zamanlarda ısınan Doğu  Akdeniz sularında ülkemize önemli bir avantaj sağlayacağı değerlendirilmektedir.


 
 

Bu haber 8676 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum