Uçuş Öncesinde Yolculara Covid-19 Testi Yapmak Mantıklı mı?

IATA, uçuş öncesinde Covid-19 Testi'ni zorunlu tutan ülkelere testlerin hızlı, doğru ve maliyet etkin olarak yapılması çağrısında bulundu. Testlerin ekonomik ve lojistik yaptırım aracı olarak kullanılmamasını önerdi.

Uçuş Öncesinde Yolculara Covid-19 Testi Yapmak Mantıklı mı?
03 Ağustos 2020 - 17:37

IATA hava yolu endüstrisini bir an önce pandemi öncesindeki, eski seviyelere getirmeye çalışacak yöntemler aramaya devam ediyor. Bu kapsamda öncelikli olarak hızlı, ucuz ve uygulanması kolay Covid-19 testlerinin yapılmasını öneriyor.
 
Bunların başında da;
Polymerized Chain Reaction (PCR) testlerinin yapılması gündemde. Bu PCR testler özellikle, gümrük girişlerinde Covid-19 testi isteyen ülkelerde karantina olasılığını minimum seviyelere indirmesi sebebiyle cezbedici bir yöntem olarak tavsiye edilmekte.
 
Test yapılması konusunda iki  tür yaklaşım var: 

  • Birincisi varış istasyonlarına gelindiğinde varılan ülke tarafından testin hemen yapılması,
  • Diğeri ise uçağın kalkış saatinden 24 saate kadar bir zaman içinde yapılan  test sonucunun varılacak ülkeye bildirilmesi.

Aslında ikinci yöntem daha uygulanabilir ve karantina önleyici bir yöntem.
 
Çünkü hem yolcular hem de ilgili otorite indikten sonra karantina ya da sağlık önlemleri uygulama konusuna pek sıcak bakmıyorlar. Bu şekilde yapılacak önleyici bir test ile karantina sorunu ortadan kalkmış oluyor, IATA’nın da tavsiyesi bu yönde.
 
Ancak;
Burada bir de testin maliyeti konusu var ki bu da tartışmalı ve pahalı bir konu. Bazı durumlarda testin 200$’ı bulması ve bu test maliyetinin kim tarafından karşılanacağı biraz hassas durum. Buna rağmen çoğu ülke varış seferlerlerinin öncesinde ya da sonrasında Covid-19 testlerinin yapılmasını zorunlu tutuyor.
 
Türk şirketleri açısından;
Özellikle AB ülkelerine yapılan sınırlı sayıdaki uçuşlarda bile yolculara Covid-19 testlerinin yapılması bir zorunluluk halinde. Her ne kadar AB ülkelerine, AB vatandaşları ya da çalışanları dışında yolcu kabul edilmese de bizim ülkemizden AB ülkelerine giriş yapan kişilerin kendilerinin Covid-19 olmadıklarını ispatlamaları gerekiyor.

Ayrıca ülkemizdeki Covid-19 rakamları ve mücadelede gösterilen başarı da diğer ülkeler tarafından takip edilmekte.

Bu sebeple, halen yaz mevsiminin yaşandığı ve sıcaklıkların arttığı havalarda ve  tatil sırasında  bile  hijyen, maske ve sosyal mesafeye azami dikkat etmeye devam etmek gerekmekte.

 
Kaynak: https://www.airlines.iata.org/news
 
 
 

Bu haber 5662 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum