Uluslararası yolculara uygulanan kısıtlamalar ve ek sağlık taramaları kaldırılıyor: ABD

ABD’de pandemi nedeniyle daha önce uygulamaya konulan, ülkeye girişlerde havalimanlarında uluslararası yolculara getirilen kısıtlamaların ve ek sağlık taramalarının kaldırılacağı açıklandı.

Uluslararası yolculara uygulanan kısıtlamalar ve ek sağlık taramaları kaldırılıyor: ABD
10 Eylül 2020 - 23:04

ABD’de daha önce uygulamaya konulan vaka sayısının yüksek olduğu riskli ülkelerden gelen yolculara yönelik, ülkeye girişte ek sağlık taramalarının yapılması amacıyla uçakların,  bunun için belirlenen 15 havalimanına yönlendirilmesi uygulaması kaldırılıyor.

Pandemi tebbirleri kapsamında yürürlüğe konulan uygulamada riskli ülkelerden gelen uluslararası yolcular ülkede sadece 15 havalimanına iniş yapabiliyordu.

Centers for Disease Control and Prevention-CDC  (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) tarafından yapılan açıklamada, daha önce Covid-19 salgının önlenmesi amacıyla yürürlüğe konulan kısıtlamaların ve ek sağlık taramalarının kaldırılacağı bildirildi.
 
CDC’nin açıklamasına göre;
Daha önceden yüksek riskli ülkeler kategorisine alınan ülkelerden ABD’ye hava yoluyla gelen yolculardan, daha kapsamlı sağlık taramasından geçirilmesi amacıyla uçakların ABD’de belirlenen 15 havalimanına yönlendirilmesi uygulaması sonlandırılacak.
 
Uygulama ne zaman sonlandırılacak?
Ülkede belirlenen havalimanlarına yönlendirilerek yapılan ek sağlık taramaları ve kısıtlamalar 14 Eylül’20 itibariyle sona erecek.
 
Uygulamadan neden vazgeçildi?
CDC’nin açıklamasına göre, Covid-19 virüsünü taşıyan çoğu yolcunun bilinen semptomları göstermemesi nedeniyle, kısıtlama ve ek sağlık taramaları programının etkili olmadığı, bu sebeple de programın sonlandırılması kararı alındığı kaydedildi.
 
CDC’nin açıklamasında ayrıca;
14 Eylül’20 itibariyle ek sağlık taramaları ve getirilen kısıtlamaların kaldırılmasının akabinde, ABD havalimanlarına gelen uluslararası yolcular, pandemi konusunda bilgilendirilerek elektronik olarak iletişim bilgilerinin alınacağı belirtildi.

Yolcuların elektronik olarak iletişim bilgilerinin alınacağı aktarılan açıklamada, CDC’nin seyahat ile bağlantılı salgın riskini azaltmak için diğer alanlara odaklanacağı bildirildi.


Kaynak: www.cdc.gov
 
 

Bu haber 5992 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum