Asst. Prof. Kasım KİRACI

Asst. Prof. Kasım KİRACI

Hava Taşımacılığı ve Havayolu Yönetimi, Havacılıkta Güncel Olaylar

Dolar Artışı Havayollarını Nasıl Etkiliyor?

19 Eylül 2020 - 20:19

Makro ekonomik faktörlerin havacılık endüstrisi ve/veya havayolları üzerindeki etkisini incelemeye devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda (https://www.pennaaero.com/yazarlar/asst-prof-kasim-kiraci/kisi-basina-gelir-gsyh-ve-havacilik/66/) kişi başına gelir ile havacılık arasındaki ilişkiye değinmiştik.
 
Bu yazımızda ise;
Döviz kurundaki artışın, örneğin USD/TL kurunda meydana gelen artışların, THY veya Pegasus gibi ulusal havayolları üzerindeki olası etkisini açıklamaya çalışacağız. Bunu ulusal para birimi değer kaybeden diğer ülkeler için de genelleyebiliriz. Yani Çin yuanı, Brezilya reali, Hindistan rupisi veya Güney Afrika randının, dolar karşısında değer kaybetmesinin, bu ülkelerin ulusal havayolları üzerinde benzer etkiye sahip olabileceği varsayımından hareket edeceğiz.
 
Öncelikle;
Konuyu daha anlaşılır kılmak için havayollarının gelir ve maliyet yapısına odaklanmamız gerekiyor. Çünkü maliyetlerin dolar, gelirlerin TL cinsinden olduğu sektörlerde, USD/TL kurunda meydana gelen artış, toplam kârın azalmasına neden olur.

Bu dediğimizi dilerseniz basit bir örnekle açıklayalım: USD/TL kurunun 2’ye eşit olduğu bir dünya hayal edin! (yani 1 USD = 2 TL). Toplam geliri 3 milyon TL, toplam maliyetleri 1 milyon dolar olan bir havayolunun toplam kârı 1 milyon TL olacaktır. Çünkü 1 milyon dolarlık maliyet, 2 milyon TL’ye karşılık gelmektedir.
 
USD/TL kuru 4’e eşit olursa ne olur? (yani 1 USD = 4 TL).
Yukarıdaki örnekten hareket edersek, havayolu 1 milyon TL zarar eder. (Toplam geliri 3 milyon TL, toplam maliyetleri 1 milyon dolar, yani 4 milyon TL)
 
Peki, bu gerçekçi bir örnek midir? Gerçekçi değilse, hangi konuyu göz ardı ediyoruz?

Yukarıdaki örneğin eksik tarafları şunlar;
1- Havayollarının gelirlerinin tümü TL cinsinden değil! Uçuş ağına bağlı olarak havayollarının döviz cinsiden gelirleri değişkenlik gösterebilir. Özellikle uluslararası uçuşlarda, taşınan yabancı yolculardan elde edilen gelirin önemli bir kısmı döviz cinsinden veya dövize endeksli diyebiliriz. THY’nin İstanbul-New York seferinde ABD vatandaşlarından elde ettiği gelir örnek olarak gösterilebilir.

2- Havayollarının maliyetlerinin tümü dolar cinsinden değil! Yakıt, leasing, sigorta vb. maliyetler dolar cinsinden olabilir ancak iş gücü, istasyon, ikram, biletleme, satış, genel yönetim vb. maliyetlerin önemli bir kısmının ulusal para birimi cinsinden yani TL cinsinden olabileceği unutulmamalıdır.
 
Özetle
Ulusal para birimi dolar olmayan Türkiye, Çin, Brezilya, Hindistan gibi ülkelerde, doların ulusal para birimi karşısında değer kazanması veya ulusal para biriminin dolar karşısında değer yitirmesi havayollarını etkiler.

Hangi havayolunu ne kadar etkileyeceği; 
Ulusal para birimi doların karşısındaki düşüş oranı ve havayolunun gelir-maliyet yapısı ile yakından ilgilidir.
 
Sevgilerimle,
Asst. Prof. Kasım KİRACI

 

Bu yazı 5339defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum