Barış AŞAR

Barış AŞAR

Hava Kargo Taşımacılığı

Uçaklar Neden Beyaz Renklidir?

06 Eylül 2020 - 15:57Çoğu uçağın beyaz renkli olduğu gözünüze çarpmıştır. Bu kadar çok beyaz renk tercih edilmesinin sebebi acaba nedir?


 
Bu durumun başlıca üç sebebi vardır:

  • Uçak gövdesinde olması muhtemel çatlak, kırık ve çiziklerin daha kolay tespit edilebilmesi,
  • Maliyetinin diğer renklerden daha düşük olması,
  • Daha fazla ısı avantajına sahip olması.


 
Beyazın özellik olarak diğer renklere nazaran çok daha bir iyi yansıtıcı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu özellik sayesinde gövdesine gelen ısıyı aynı şekilde geri yansıtmayı başarır.


 
Böylece, sıcak hava koşullarında uçağın iç sıcaklığı çok daha çabuk düşürülebilir ve çok daha az enerji sarf edilmiş olur.
 


Diğer önemli faydası ise ısıyı geri yansıtabilme özelliğidir. Bu özelliğinden dolayı mütevellit uçuşu tehlikeye sokacak kadar genleşme meydana gelmez. Böylece daha güvenli bir uçuş için öncelikli olarak tercih edilen renk olmuştur.


 
Havayolu taşıyıcıları ve üreticiler için çok önemli olan maliyet konusunda da önemli bir faydası vardır. Uçağın gövdesinin beyaza boyanması diğer renk seçeneklerinden daha ucuza mal olur. Gövde boyama işlemi 2 – 7 gün arası sürer. Gövdeye atılan her kat boya asgari 100 kg ilave ağırlık anlamına gelir. Ağırlığın artması da otomatik olarak yakıt masrafını arttırır.İkinci el piyasasında da beyaz renkli uçaklar renkli olanlardan daha yüksek fiyata satılırlar çünkü, alıcı kendi renklerini uygulamak isteyecektir. Renkli bir uçakta bu uygulama daha maliyetli olacaktır.


 
Uçaklarda düzenli olarak yapılan gövde kontrollerinde de kırık, çatlak ve çizik varsa beyaz renk sayesinde çok daha rahat tespit edilir ki uçuş emniyeti açısından hayati önem taşıyan bir konudur.Buna rağmen renkli uçakları filosunda barındırmayı tercih eden şirketlerde yok değil!
 
Sevgilerimle,
Barış AŞAR  
 

Bu yazı 3780defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum