CTATCA Eski Başkanı&Havacılık Tarihi Yazarı - İzzet DERKAN

CTATCA Eski Başkanı&Havacılık Tarihi Yazarı - İzzet DERKAN

Havacılık Tarihi, Kıbrıs ve Havacılık

KKTC'DE Cumhurbaşkanlığı 2.Tur Seçimi Öncesinde Neler Yaşanıyor?

14 Ekim 2020 - 15:19

Kıbrıs Türk Halkı 5. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için yine 18 Ekim’de sandık başına gidiyor. Bilindiği gibi UBP adayı Ersin TATAR ve Bağımsız aday şimdiki Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI 2.Tur'a kaldılar.

Kıbrıs Türk Halkı, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sürecinde siyasi açıklamalardan ve söylemlerden dolayı ikiye bölünmüştür!

Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak seçmen, Federal bir çatı altında  çözüm isteyenler ve federal bir çatı altında çözüm istemeyenler şeklinde ikiye ayrılmış durumdadır.

Maraş bilindiği gibi Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde ve 1974 yılından beri kapalıydı. Bu yönde KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından daha önce envanter çalışması da yapılıyordu. Seçim öncesi bir anda sahil şeridinin halka açılarak ‘’Maraşı açtık’’ havası verilmiş siyasi arena alevlenmişti.

Neden seçim sonrası böyle bir girişim olmadı?
Neden KKTC Dışişleri Bakanı ve KKTC Cumhurbaşkanı’nın haberi olmadan seçime ramark kala  böyle bir girişim yapıldı? Bu konu adaylar ve seçmenler tarafından oldukça fazla tartışıldı.

Bilindiği gibi Maraş’ın açılabilmesi için, yasa, mevzuat ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir çözüm gerekliliği vardır.  Maraş açılımı,  Akdeniz’deki gerilime bir niyet göstergesi olarak yapılmış gibi görünmektedir.

Kutuplaşma, ayrışma  şu an Kuzey Kıbrıs’ta hat safhada görülüyor. Zaman zaman ise gergin ortamlar da yaşanmaktadır. Siyasi açıklamalar daha toparlarlayıcı ve bütünleştirici olmak zorundadır aksi halde halk birbirinden kopuk hareket eder.

11 Ekim Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kıbrıs Türk Halkı, Anayasa değişikliği için de oy kullandı. Bu oylamadan sonuç ‘’Hayır’’ ile neticelendi.

Hatırlanacağı üzere 2014 yılında da Anayasa değişikliğine halk onay vermemişti. Anayasa oylamaları hep zor olmuştur. Halk değişiklikler hakkında etraflıca bilgilendirilmelidir aksi halde ‘’Evet’’ sonucu kolay kolay çıkmaz.

2014 halk oylamasında oylanan konular,  KKTC Anayasası’nın 21 maddesinde değişiklik öngören Anayasa değişikliğiydi.

2020 halk oylamasında oylanan konu ise, Yüksek Mahkeme Yargıcı sayısının artırılmasını öngören Anayasa değişikliği oldu.

Maraş kıyı sahil şeridinin halka açılması ve 1.turun sonucunda Bağımsız aday Mustafa Akıncı ve UBP adayı Ersin Tatar’ın 2. tura kalması sonrasında, Derinya sınır kapısında gergin anlar yaşandı.

Yaklaşık 100 Rum genci Derinya sınırına giderek meşale yakmış ve  Türkiye aleyhinde eylem yapmışlardır. Olayların ardından Güney Kıbrıs’ta, 25 ve 27 yaşındaki iki Rum genci tutuklanmış, iki kişi hakkında ise tutuklama kararı çıkmıştı.

Bu eylemlerin diğer bir amacı da Derinya barikatının ve diğer barikatların yani yeşil hat tüzüğünün açılmamamasıdır.Müzakerelerin yara almaması için bu gibi gösteri ve eylemler güvenlik güçlerince durdurulmalı ve engellenmelidir.

Burada toplum liderlerine ve siyasilere büyük iş düşmektedir. İrade gösterilerek  tüm bu olumsuz eylemlerin bir kez daha yaşanmaması için tedbirler alınmalıdır.

Toplum liderleri her zaman yumuşatıcı ve bütünleştirici mesajlarlar vermelidirler. Bu tip eylemlere girenler hakkında tereddütsüz cazai müeyide uygulanmalıdır,  aksi halde Kıbrıs’ta bir barışın olması mevzubahis olamaz.

18 Ekim’de gerçekleşecek 2.Tur büyük önem kazandı. Her İki aday da partilerden destek alabilmek için ziyaretler gerçekleştirdiler. 

İki aday arasında gerçekleşecek bu yarışta  bağımsız aday Mustafa Akıncı’ya,  Cumhuriyetci Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi’nden tam destek kararı çıktı.

Böylelikle CTP,  2.Tur'da kilit parti konumunu aldı.
 
Saygılarımla,
İzzet DERKAN
izzetderkan.com

 

Bu yazı 3231defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum