Doç. Dr. Ekrem ERGİN

Doç. Dr. Ekrem ERGİN

Havacılıkta İnsan Faktörleri ve Pilotaj Eğitimleri

Caelum certe patet, ibimus illi Penna !

23 Temmuz 2020 - 14:51

Errare humanum est, sed perseverare diabolicum – Seneca
 
Evet;
Hatalar insana mahsustur, ne var ki hatada ısrar etmek insana özgü olmamalıdır. Bunun da yolu öncelikle insanın kendisini, farklı ortam ve koşullarda performansının limitlerini ve diğer insanları tanıması, anlaması ile mümkündür.
 
Havacılık;
Disiplinler arası bir ekip işidir. İşte bu yüzden yaklaşık otuz yıl bir akademisyen ve eğitmen olarak sürdürdüğüm meslek hayatımın bu bölümünde ben de kendimi Penna Derginin değerli yazarlar kadrosunun içinde buldum sanırım.
 
Yaklaşık iki yıldır;
Bin saate yakın İnsan Performansı ve Limitleri dersini verdiğim muhtelif uçuş okullarındaki kaptan adaylarımız tanışma dersinde beni bir fizyolog, toksikolog ve entomolog yani böcek bilim insanı olarak tanıdıktan sonra ilk soruları “Hocam, burada ne işiniz var” olmuştur.
 
Cevabım; “Olsun, böcekler de biz de aynı prensiplere göre uçuyoruz” olmuştur. Ne var ki onlar üç yüz elli milyon yıldır insanoğlu ise sadece yüz yirmi yedi yıl…
 
İşte;
Bu açığı kapamak için çok daha fazla çalışmak, keşfetmek, öğrenmek ve öğrendiklerimizi öğretmek, paylaşmak amacı ile bundan sonra ben de Penna Aviation çatısı altında kalemim döndüğünce havacılıkta insan performansı ve faktörleri ve tecrübe ettikçe pilotaj eğitimleri konularındaki yazılarımla siz değerli okurlarla birlikte olacağım.
 
Ne diyelim, o zaman:
Caelum certe patet, ibimus illi Penna !
 
Tüm dergi kurucu ve editör kadrosuna teşekkür eder, Penna Kalemler Birliği yazarlarımızla çıktığımız bu yolda hepimize başarılar dilerim.
 
Görüşmek dileği ile,
Doç.Dr.Ekrem Ergin
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum