Dr. Adnan GÜZEL

Dr. Adnan GÜZEL

Finans, Havacılık Finansmanı

Başlarken …

25 Temmuz 2020 - 21:13

Merhaba,
Bildiğiniz üzere; Çin’de 2019 yılında ortaya çıkan, bu nedenle Covid-19 adını alan, hızla dünyaya yayılan Coronavirus salgını nedeniyle, bu yılın başından itibaren ülkemiz ve bütün dünya ekonomilerinde çok sıkıntılı bir dönem yaşanmaktadır. Tüm dünya nüfusunu test yaparak, virüsten etkilenen insanları belirlemek ve bunları etkili bir şekilde izole etmek mümkün olmadığından, ülkemiz de dahil dünyanın birçok ülkesinde üç aya yakın bir süre “evde kal” çağrıları ile bir izolasyon süreci yaşanmıştır. Bugün dahi, insanların günlük yaşamlarını önemli ölçüde kısıtlayan önlemler sürdürülmektedir.
 
Epidemiyolojik açıdan değerlendirdiğimizde:
Henüz bir aşı geliştirilemediğinden, salgının azalması için nüfusun en az üçte ikisinin bağışıklık kazanması, bu zamana kadar da sosyal mesafe ve mümkün olduğunca izolasyonun sürdürülmesi gerekmektedir. Etkisinin en az iki yıl sürmesi beklenmekte olup, sürü bağışıklığına ulaşılıncaya kadar alınan önlemlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesinde bir döngüsellik gerçekleşecektir. Alınan önlemler, zaman zaman artırılacak, zaman zaman gevşetilecektir.
 
Ancak;
Bu durum, ekonomi ile ilgili kaçınılmaz olarak derin bir resesyona (durgunluğa) ve hatta krize yol açabilir. Farklı boyutlarda da olsa tüm ülkeleri etkileyen bu küresel salgın kaynaklı ekonomik durgunluğun ülkemiz ekonomisine de olumsuz yansımaları gözlenmektedir.
 
Nitekim;
Ekonomik faaliyetler küçülmüş, gelirler düşmüş, işsizlik oranı artmış, hem yatırım hem de tüketim talebi daralmıştır. Üretim tesisleri, otel, restoran, ulaştırma vb. gibi hizmet işletmeleri kapanmış, üretim veya hizmetlerini durdurmak veya azaltmak zorunda kalmıştır. Toplam arz açısından ekonomide insan faktörünün baskın olduğu sektörler (turizm, ulaşım, perakende ticaret, sağlık, kültür, sanat, spor vb) daha fazla etkilenmiş, ülkenin dış alemle ilişkisi asgari düzeye inmiştir.  Birçok ülkenin sınırlarını kapatması ve uluslararası uçuşları kısıtlaması ile birlikte Türk havacılık sektörü de kaçınılmaz olarak üç ay boyunca faaliyetlerini önemli ölçüde durdurmak zorunda kalmıştır. 
 
Açıkçası;
Hükümetler sağlıklı bir nüfusa sahip olmak ile sağlıklı bir ekonomiye sahip olmak arasında seçim yapmak gibi zor bir ikilemle karşı karşıya kalmış, salgının getirdiği ekonomik durgunluğu önlemek için önlemlerle birlikte bütün ülkelerde “yeni normal” olarak adlandırılan döneme girilmiş, zorunlu olarak tüm sektörlerde ekonomik aktivitenin yeniden canlandırılması amaçlanmıştır.  

Covid 19’un havacılık sektörüne olan etkilerini inceleyen çalışmalarda; havacılık sektöründe yolcu ve yük taşımacılığındaki azalmaya paralel olarak bu yıl yaklaşık olarak % 25, 2021 yılında % 50 kapasite ile faaliyet gösterilebileceği, 2022 yılından itibaren sektörün yeniden salgın öncesi seviyelerine geri dönebileceği değerlendirilmektedir. Bu süreç içerisinde; havayolu işletmelerinin başta personel olmak üzere sabit giderlerinin devam edeceği, leasing (finansal kiralama) veya kredi kullanılması yoluyla alınmış olan uçakların anapara ve/veya taksit ödemelerinin yapılması gerekeceğinden, bu durum işletmelerin yeterli likiditeye sahip olmalarını, etkin bir finansal yönetim stratejisi uygulamalarını zorunlu kılmaktadır. Ancak, her durumda 2020 yılında zarar etmesi kesin, 2021 yılında da zarar etmesi muhtemel olan havacılık kuruluşlarının gelecek yıllarda sermaye yapılarının güçlendirilmesi gerekecektir.
 
Bu sürecin;
Önemli ve kalıcı hasarlara neden olmaksızın atlatılabilmesi açısından tüm dünya ülkeleri tarafından birbiri ardına ekonomik teşvik paketleri açıklanmış ve açıklanmaktadır. Ülkemiz yönetimi de salgında zarar gören firma ve bireylere yaklaşık 250 Milyar TL kaynak sağlayacak önlemler açıklamıştır. Bunlardan en dikkat çekenleri; kredi garanti fonundan sağlanan kredilerin iki katına çıkarılması, ihtiyacı olan ailelere mali destek yapılması, birçok sanayi dalında (özellikle turizm) vergilerin ertelenmesi, kısa çalışma ödeneğinin başlatılması, Merkez Bankası tarafından bankalara likidite sağlanması, kredi ödemelerinin ertelenmesi veya vadelerinin uzatılması, borcunu ödeyemeyenler hakkında yasal takip sürecinin ertelenmesi veya durdurulmasıdır. Bu dönemde havacılık sektörüne yönelik sağlanan en önemli teşvik ise üç ay süreyle KDV’nin % 18’den % 1’e indirilmesi olarak görünmektedir.

Sizlerin de çok yakından takip ettiğini düşündüğüm havacılık sektörünün genel trendi ve gelecek beklentilerini değerlendirdiğimizde; bundan sonra kâr etmenin zorlaşacağı, maliyetlerin artacağı, operasyonel ve finansal risk yönetiminin her zamankinden daha fazla önem kazanacağı bir döneme girmekte olduğumuz görünmektedir.

Yaşananlar bize etkin bir finansal yönetim ile finansal risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunu ve hatta havacılık sektörünün gelişmesi için en önemli odak noktalarından birisi olduğunu göstermektedir.

Gelecek yazımızda, havacılık sektörünün finansal yapısını analiz etmeyi sürdüreceğiz.

Yayın hayatına yeni başlamış olan Pennanın havacılık sektörünün gelişimine katkıda bulunacağını umuyor, değerli görüş ve önerileriniz ve sıcak ilginizden dolayı şimdiden teşekkür ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.
 
Sağlıkla kalın.
Dr. Adnan GÜZEL
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Arzu Akyuz
  1 hafta önce
  Hocam, Finans alanında, özellikle Havacılık Finansmanı konusunda katkılarınızın büyük olacağına inanıyorum. Elinize sağlık..
 • Miray Kurtoğlu
  1 hafta önce
  Başarılar dilerim
 • Deniz Çetinkaya
  1 hafta önce
  Aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler. Başarılar.
 • Müjgan tecer
  1 hafta önce
  Derginiz Penna'ya ve size yayın hayatınızda başarı..Derginiz Penna'ya ve size yayın hayatınızda başarılar diliyorum, tebrikler Adnan Bey
 • Miray Kurtoğlu
  1 hafta önce
  Başarılar dileriim
 • Bora Efe
  1 hafta önce
  Başarılarınız devamını dilerim hocam ellerinize sağlık.Güzel bir yazı olmuş.
 • Bedirhan TAŞTAN
  1 hafta önce
  Hayırlı olsun başarılar hocam. Gelecek köşe yazılarınızı da merakla bekliyoruz. Havacılık ve yan dallarındaki sektörler hakkındaki tecrübeleriniz bizim için önemlidir.
 • Yeliz Sağlam
  1 hafta önce
  Başarılar diliyorum ☺️