Dr. Birsen Yörük AÇIKEL

Dr. Birsen Yörük AÇIKEL

Havacılık Emniyeti ve Güvenliği, Havacılıkta İnsan Faktörleri, Hava Trafik Yönetimi

Havacılık Sektörünün Pandemi Belirsizliğine Karşı Gösterdiği Dirençlilik "Resilience"

25 Temmuz 2020 - 08:55

Pandemi ile daha da önemi artan kavram “Resilience”: 
COVID-19 salgını küresel ekonomilerde birçok sektörü etkiledi ancak belki de en zoruyla karşılaşan havacılık endüstrisi oldu. Havacılık endüstrisi için havayolları sektörün can damarları ve tüm endüstri için lokomotif konumundalar. 2019 yılında ticari havayolları küresel olarak 838 milyar dolarlık tahmini gelir elde etti. 2018 yılında yaklaşık 4,3 milyar yolcu ticari uçuşlarda uçtu ve sektörün büyümesini 2020 ilk çeyreğine kadar yıldan yıla beklentilerin ötesinde sürdüğünü gördük.

COVID-19 salgını sınırların kapandığı, uçakların yerde kaldığı ve binlerce havayolu personelinin işlerinden ayrılmak zorunda kaldığı bir zorlu süreç olarak devam ediyor.  Ancak COVID-19'un etkileri hızlı geniş kapsamlı ve şiddetli olmasına rağmen epidemiyologlar bu süresin biteceğini söylüyorlar. Önceki tüm küresel salgınlarda ve krizlerde olduğu gibi bu da sona erecek ve sosyal temas gerektiren havayolu endüstrisi iyileşmeye başlayacak.

COVID-19 salgını ile ilgili halen birçok belirsiz ve zorluk olmasına karşın havacılık sektörünün daha önce 2001'deki 11 Eylül saldırıları gibi büyük zorluklarla karşılaştı. O dönemde de insanlar havacılık endüstrisinin bu krizi atlatamayacağını ve havayolu ile seyahatin sonunun geldiğini düşündüler. Buna karşın birkaç yıl sonra krizi atlatan havacılık sektörü eski hızına kavuştu.

Kendi kendine check-in ve self-bag drop gibi “temassız” teknolojinin kullanımı, COVID-19 sonrası dünyada hızlanmaya devam edecektir. Şimdi önemli olan havayollarının nasıl daha emniyetli, güvenli, sağlık odaklı ve krizlere karşı nasıl dirençli olabileceği konusunda uzun vadeli çözümler planlamaya başlamaktır. Ancak soru şu ki, yolcuların sağlığını ve konforunu sağlamak için başka hangi invaziv teknolojiler ve süreçler gerekli olacak?

Havayollarının başarısı ne kadar dirençli olabildikleri ve bugün tasarladıkları çözümlerin dünyada ki normalleşme sürecine ne kadar başarılı olduklarına bağlı olacak. Havacılık endüstrisinde karşılaşılan zorluklar ve krizlere karşı gösterilen dirençlilik “resilience” yeniliği, ilerlemeyi ve buluşu sağlayacak…

Dr. Birsen Yörük AÇIKEL 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum