Dr.Burhan Çapan

Dr.Burhan Çapan

Sivil Havacilik Guvenliği

Güvenlik Kültürünün Sivil Havacılıktaki Önemi Tam Olarak Anlaşılıyor Mu?

26 Temmuz 2020 - 10:14

Son dönem sivil havacılık alan yazını incelendiğinde, otoritelerin ve akademisyenlerin, oluşturulmuş bir güvenlik kültürünün, havalimanları güvenlik yönetim sürecine etkisi ve bu anlayışa sahip olmanın tüm paydaşlar üzerindeki yararını dile getirdiği görülmektedir.
 
Bu bağlamda biz, tam olarak konunun neresindeyiz?
Havalimanları güvenlik süreci yönetilirken, bir faaliyeti diğerinden daha önemsiz görmek veya bir diğerini daha fazla önemsemek gibi bir durum söz konusu değildir. Asıl olan, sürecin her boyutuyla etkin bir şekilde yönetilmesi ve başarının sürdürülebilir kılınması için gerekli olan, tüm paydaşlar tarafından benimsenmiş etkin bir güvenlik kültürünün varlığıdır. Bunun için ise, başarı kazanılmış her işte olduğu gibi, sürece inanmış bir üst yönetimin olması ve bunu tüm taraflara inandırması gerekmektedir.
 
Günümüz dünyasında sivil havacılık, seyahat etmenin en güvenli ve konforlu yolu ise, bunun sürdürülebilirliği, aynı anda tüm paydaşların, başka bir deyişle, sivil havacılık ailesinde yer alan her bir ferdin baştan aşağı süreci sahiplenmesi ile mümkün olacaktır.
 
Havacılığa yönelik tehditler gelişmeye devam etmektedir (son zamanlardaki bazı örnekler insansız hava araçları ve siber saldırılardır), bu nedenle havacılık güvenliği yönetim sürecinin de gelişmesi ve tehditlerin bir adım önünde olması çok önemlidir. Ulusal ve uluslararası düzenlemeler elbetteki önemlidir ancak salt düzenlemelere bağlı kalıp, istenileni yapıyoruz, eksikleri tamamlamaya çalışıyoruz ve benzeri söylemlerle ortaya çıkan tehditleri bertaraf etmek pek mümkün görünmemektedir. 
 
Terör tehdidi çok dinamik olmasına rağmen, düzenlemeler çoğu zaman reaktif bir şekilde yazılmaktadır. Bu, tüm havacılık topluluğunun, potansiyel yeni bir tehdidin mevcut güvenlik düzeyinde ayarlamalar gerektirip gerektirmediği konusunda kendi kendine meydan okumasını gerektirir ve eğer öyleyse, güvenlikteki herhangi bir potansiyel artışın diğer hususlarla dikkatlice dengelenmesi gerekir. 
 
Bu bağlamda, sivil havacılık güvenliği yönetim sürecinde düzenlemelerinde gerekli değişikliklerin yapılmasını sağlamak için bir havacılık topluluğu olarak daha çok işbirliği içinde çalışmamız gerekiyor.

Bugün dünya bu iş birliğinin adına “Güvenlik Kültürü” diyor.

Sevgilerimle,
Dr. Burhan Çapan


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum