Dr.Burhan Çapan

Dr.Burhan Çapan

Sivil Havacilik Guvenliği

Sivil Havacılıkta Sürdürülebilir Başarının Yarı İletken Maddesi: Güvenlik Kültürü

04 Ekim 2020 - 20:18

Güvenlik Kültürü Nedir?
Güvenlik kültürü, bir iş sürecinin tüm boyutlarında bulunan ve sürece dâhil olan tüm paydaş kuruluşların ve personelin sadece söylemleri ile değil, eylemleri ile de misyona ve vizyonlarına dönük inanmışlık düzeyidir. Başka bir deyişle, süreçte iş başarımını olumlu veya olumsuz yönde neyin daha fazla etkileyebileceğine dönük paylaşılan değerlerdir.
Güvenlik kültürünün tesis edildiği organizasyonlarda, sorumluluk tek bir kişinin veya kuruluşun değil, herkesindir. Çünkü paydaşlar, güvenliğin sürdürülebilir iş başarımı için kritik öneme haiz olduğunun farkındadır.

Düşünce tarzı: Sorumluluk paylaşılmalıdır.
 
Bu bağlamda;
Son yıllarda, sivil havacılık güvenliği ekseninde düzenlenen konferans, sempozyum vb. etkinliklerde otoritelerin, taşımacılığın hızlı ve güvenli yolu olarak görülen sivil havacılığın sürdürülebilir bir başarı elde edebilmesi adına; içeriden veya dışarıdan gelebilecek tehditleri, teknolojik, fiziksel eksiklikleri ve kişisel ihmalleri, siber veya dron saldırıları gibi süreci tehdit eden riskleri en aza indirebilmek için tepkisel yaklaşım tarzı yerine (re-aktif), yenilikçi yaklaşım tarzını (pro-aktif)  hükümferma kılma amacıyla bir araya geldikleri görülmektedir.
 
Mevcut yaklaşım;
Ulusal ve uluslararası otoritelerin sivil havacılık güvenliğinde genellikle sürdürülebilir başarının tesis edilebilmesi adına, sürece dışarıdan veya içeriden gelebilecek tehditleri bertaraf edebilmek amacıyla belirli kurum veya kuruluşları devreye sokarak, Asker, Polis, Gümrük veya Özel Güvenlik görevlileri marifetinden yararlandıkları,  fiziksel ve teknolojik enstrümanları temel alarak, çoğunlukla re-aktif bir savunma mekanizması yürüttükleri söylenebilir. Diğer paydaşların ise, sivil havacılık güvenliğinde sorumluluğun belirli kurum veya kuruluşlar tarafından sağlanması gerektiği, bu bağlamda kendilerine yüklenecek bir takım yükümlülüklerin, zaman veya maliyet israfı olarak değerlendirdikleri görülmektedir.
 
Oysa ki;
Otoriteler, sivil havacılık güvenliği yönetim sürecinde, genel ve özel kuvvetlerin yanı sıra, sivil havacılıkta faaliyet gösteren tüm paydaşlar ile iletişim kanallarını sürekli açık tutarak, riskleri etkin bir şekilde yönetme ve bertaraf etme noktasında, işbirliği yapma yeteneğine ve imkânına sahiptirler.

Bu bağlamda:
İhtiyaç duyulan itici güç, yüksek düzeyde işbirliğidir. Güvenlik kültürünün tesis edilmesidir. Başka bir deyişle, sürdürülebilir başarının sağlanabilmesi için güvenliğin kritik öneme haiz olduğunun tüm paydaşlarca farkına varılmasıdır. Burada amaç, yüksek düzeyli ve yüzde yüz bir uyumdan ziyade, tüm tarafların farkındalık düzeyinin olabildiğince artırılmasıdır.
 
Buna göre;
Öncelikle paydaşların riskleri anlaması sağlanmalıdır. Neden-Sonuç ilişkisi kurulmalı ve ardından her paydaş öncelikle kendi sorumluluk alanlarına dönük risklerini yönetmeye teşvik edilmelidir. Çalışanlar arasında farkındalık düzeyi yükselen, tutum ve davranışlarıyla sürece katkı sağlayanlar taltif edilmeli, daha iyiye güdülenmelidir. Güvenlik, işletmelerin temel faaliyetleriyle uyumlu hale getirilmeli ve güvenlik bir zorunluluk veya bir külfet olarak görülmekten çıkarılmalı, temel bir değer, inanç haline getirilmelidir.
 
Nihayetinde;
Fizik Bilimi’nde önemli bir konu olan “Yarı İletken Maddeler” gibi.. Yarı iletken maddeler, herhangi bir dış etki altında kalmadıkları sürece yalıtkan halde bulunurlar ve iletken olamazlar. Bu maddelerin içerisine bazı maddeler katılarak iletkenlik özelliği artırılabilmektedir.
 
Dolayısıyla;
Farkındalık düzeyi düşük olan tüm paydaşlar, bir takım içsel veya dışsal güdüleyiciler aracılığıyla sürece dahil edilmelidir. Farkındalık düzeyi yükselmiş ve biz duygusu ile hareket etme becerisine sahip olan topluluk, salt kendi sorumluluk alanlarıyla sınırlı kalmayarak, genel havacılık güvenliğini iyileştirmeye adım adım hazırlanmalıdır.  
 
Çünkü!
Bütün, parçaların toplamından daha büyüktür..
 
Sevgilerimle,
Dr. Burhan ÇAPAN
 

Bu yazı 7531defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 32 Yorum
 • Yemliha
  2 hafta önce
  Tebriklerr abimm başarıların daim olsun
 • Aleyna Çapan
  2 hafta önce
  Seni çok seviyorum babacığım. Kalemine, emeğine sağlık!
 • Ali türk
  2 hafta önce
  Teşekkürler Dr. Burhan bey elinize emeğinize sağlık
 • Samet Kurt
  2 hafta önce
  Sevgili hocam, "Yarı İletken Madde" yaratıcı bir düşüncenin eseri olmuş. Güzel de olmus hocam. Camia sizi seviyor, bilesiniz. Her platformda Dr. Burhan Çapan'ı takibe devam...
 • Niyazi Candan
  2 hafta önce
  Dr. Burhan Çapan bana göre ülkemiz sivil havacılık güvenliğinin başına gelmiş büyük bir değer. Kalemine sağlık hocam. Sektörün ve güvenlik camiasının diline tercuman olmaya devam ediyorsunuz. Penna Aviation'a da kadrosuna sizi eklediği için tesekkürler.
 • Adalet yurteri
  2 hafta önce
  Burhan hocam güvenlik birimleri için büyük bir şans.Teşkilat kurulduğu günden beri başımıza gelen en güzel şey. değerini bilmek lazım.
 • Timuçin Sekban
  3 hafta önce
  Hocam eline sağlık tespit ve önerilerin için çok teşekkür ederiz
 • Serdar Alakuşu
  3 hafta önce
  kaleminize sağlık hocam.
 • Niyazi ALTUNLU
  3 hafta önce
  Güzel tespitlerin için teşekkür ederiz hocam
 • Yunus Alpay Küçük
  3 hafta önce
  Sn. Burhan hocam tespit ve önerileriniz için, bizlere ışık olduğunuz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnanıyorum güvenliğin geleceği, siz tecrübeli hocalarımızın fikirleri doğrultusunda şekillenecek tır.
 • Nadir yüksel
  3 hafta önce
  MERHABALAR DR.BURHAN BEY YAZILARINIZI VE FİKİRLERİNİZİ İLME TUTAN IŞIK ALTINDA İLĞİYLE TAKİP ETMEKTEYİM SEVGİLERİMLE 080 OSMANİYE
 • Nadir yüksel
  3 hafta önce
  MERHABALAR DR.BURHAN BEY YAZILARINIZI VE FİKİRLERİNİZİ İLGİYLE TAKİP EDİYORUM SEVGİLERİMLE 080 OSMANİYE
 • ABDULKADİR ATA
  3 hafta önce
  Saygıdeğer Dr.Burhan Çapan hocam.Bizlerin gururu olmaya devam ediyorsunuz.Yine güzel tespit lerde bulunmuşsunuz ve kaleme almışsınız...Görüşmek dileğiyle Saygılarımı sunuyorum.
 • Levent Yumlu
  3 hafta önce
  Genel havacılık güvenliği ile ilgili çok güzel tespit ve öneriler olmuş. Emeğine sağlık Burhan hocam. Tebrik ederim.
 • Saim ŞENTÜRK
  3 hafta önce
  Emeğinize sağlık sayın Hocam.
 • Salih ÇUHADAR
  3 hafta önce
  Bizi duyabilen,anlayabilen ve bizleri anlatabilen insanların olması sevindirici. Emeğinize sağlık, teşekkürler sayın hocam.
 • Ulvi Erbaş
  3 hafta önce
  Güvenlik görevlilerinin düzeyinin tartışıldığı bu dönemde bu camianın içinden çıkıp faydalı olabilmek için çabalayan sayın Burhan ÇAPAN hocamıza ve ona bu platformda yer veren PennaAviation'a sonsuz saygılarımı sunuyorum. Ellerinize sağlık...
 • Ender Gürbüz
  3 hafta önce
  Tebrikler burhan hocam eline emeğine sağlık düşüncelerine katılıyor seninle de gurur duyuyorum.
 • Ahmet tekerek
  3 hafta önce
  Allah başarılarını daim etsin hocam
 • İsmail ÖZTÜRK
  3 hafta önce
  Bizler havalimanları güvenlik memurları olarak göklerdeki huzurun yerdeki temsilcileriyiz. Güvenlik görevlilerinin, polislerin, askerlerin yanı sıra , sivil havacılık alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların sorumluluklarının bilincinde olması ve iş birliği içinde bu sorumluluklarını yerine getirmesiyle güvenlik kültürü yaygınlaşacak ve güvenlik konusunda daha da başarılı olmamız sağlanacaktır. Burhan Hocam siz de bu yazınızda güvenlik kültürünü çok güzel ifade etmişsiniz. Kaleminize, yüreğinize sağlık.
 • Fahrettin Çengel
  3 hafta önce
  Hiyararsik çatışmalar ortadan kalktığı zaman biz olabiliriz.Dediğim ve değindiğim gibi ne zamanki çatışmalar biter siyasi hirslar ve otoriteler kabullenir sivil havacılık güvenliği hak ettiği değere kâvusur diye düşünüyorum.
 • Orhan Doğan
  3 hafta önce
  Güvenlik olarak bize yol gösteren bir klavuz oldunuz.Bizlere idol oldunuz.Her şey gönlünüzce olur inşallah.
 • Ekrem Medet
  3 hafta önce
  Kaleminize yüreğinize sağlık hocam. Güvenlik kültürünü anlattıkça ve anladıkça daha sağlam adımlar atılacaktır. Yarı iletken maddeleri tam iletken yapmak bizim elimizde sonuna kadar katılıyorum tekrar teşekkürler. Saygılar
 • Mustafa Ülger
  3 hafta önce
  Sevgili Dr. Burhan bey yazınızı ilgi ile okudum, sizin gibi kendisini ilime adamış akademisyenlerin sayılarının artması ümidiyle üstün başarılar diliyorum.
 • Mehmet Temel
  3 hafta önce
  "Bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir" hocam bu hazineyi bizimle paylaştığın için teşekkürler
 • Kuddusi Ozer
  3 hafta önce
  Guvenlik gorevini yuzeysel degerlerle yorumlayan ve bu sebeple mevcut sistemin otesine gecemeyen idare ve yonetimin bunu iyice okumasi lazim. Nasil ki bir meyvenin en dis katmani meyve ozunu ve butunlugunu koruyorsa guvenlik mekanizmasi da bulundugu kurumun butununu kapsiyor.
 • Adalet yurteri
  3 hafta önce
  Yüreğine kalemine bilgine sağlık hocam Allah seni başımızdan eksik etmesin çok seviliyorsun hocam
 • HARUN YILMAZ
  3 hafta önce
  Burhan hocam elinize sağlık. ufak bir katkı yapmak istiyorum. Güvenlik kültürü kavramının havacılık sektörü paydaşları kadar toplum üzerinde de irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Havayolu ile seyahat eden yolcuların güvenlik kültürünü benimsemeleri çok önemli bir unsur. Bunun SİHAGÜVDER in havacılık güvenliği tanıtım çalışmaları gibi çalışmalar yapılmalı. Topluma bu kültürü aşılamak lazım. Ayrıca havalimanlarında paydaş demek sadece orada görev yapan kurum kuruluş ve firmalar olmamalı. Üniversiteler de bu kapsamda dahil edilmeli. Teşekkürler..
 • Oğuzhan GÜNGÖR
  3 hafta önce
  Hocam bu konuları gündeme getirmenize çok sevindim. Birlikte çalıştığımiz dönemler geldi bir anda aklıma
 • Cem Uysallı
  3 hafta önce
  Tebrik ederim sayın hocam . Eline kalemine sağlık . Sektörümüze ışık tutmaya ve bizi gururlandırmaya devam ediyorsun . Teşekkürler , selamlar ...
 • Ümit DEMİREL
  3 hafta önce
  Burhan hocam birliktelik v beraberlik ben değil biz olmak degirini bilmek degerlenmek sagogulun hocam
 • Hamza YİĞİT...
  3 hafta önce
  Adamsın... 01 den Sevgilerle...