Günay UÇAR

Günay UÇAR

İnsan Performansı ve Limitleri, CRM, Sivil Havacılık Güvenliği, Pilotaj Teori Eğitimleri

Yeni Normal Mottosu: Hızlı Ve Yavaş

01 Ağustos 2020 - 16:35

2019’un son aylarında Çin’de ortaya çıkan ‘’Covid-19’’ dünyamızı kökten değiştirdi. İlk başlarda kontrol edilemeyen bu durum sonrasında öğrenilmeye ve tanımlanmaya başladıkça yerini tedbire bıraktı, bu tedbir yeni normalin başlangıcı olacaktı.

Uçuştan önce düşündüğümüz, uçağa zamanında yetişmek ve gerekli hazırlığı yapmaktır. Şimdi ise ilk olarak düşündüğümüz, gerekli prosedürleri uygulayarak maskemizi, dezenfektanımızı ve siperliğimizi kullanarak yola çıkmaktır.
 
Yeni normalde;
Duruma alışması zor olacak yolcu tipleri de ortaya çıkacaktır. Örneğin, Çin’de otobüs yolculuğu sırasında akışkan salgısını insanların tutunacağı yerlere bulaştıran yolcu buna örnek olabilir. Elbette bu durumun hava araçlarında rastlaması zor bir ihtimal olsa da,  umumi olarak kullanılan bir lavabo ve bize özel ayırtılmış koltuklarımızın, daha önce başka bir yolcu tarafından kullanması, bundan dolayı son derece güvenle dezenfekte edilse de, hepa filtre bulunsa da içimizde tedbir duygusunun canlı kalmasına sebep oluyor.

Dolayısıyla; 
En normal yolcunun bile dikkat ettiği husus sadece sağlıklı bir şekilde gideceği yere ulaşmak oluyor. Bu nedenle eskiye kıyasla öncelik verdiğimiz güvenlik, hızlı ulaşım, konfor, dakiklik, refah birer basamak düşerek hijyeni en başa alınmasına sebep oluyor.

Küresel uçuş organizasyonlarının ve yerel otoritelerin, dünyada emsal gösterebilecek ve takdirle karşılanacak prosedürleri, yolcuların müsterih ve istedikleri refah seviyesinde yolculuk etmeleri için düşünülmüş ve başarıyla uygulamaya devam etmektedir.
 
Tüm operasyon sürecinde;
Havalimanına girişinizden  düz uçuş esnasına, inişten öncesi ve sonrasına, uçağın dezenfekte edilmesi ile ilgili  olan süreçte ülkemizde ki havayollarının uyguladığı tedbirler bu başarının bir parçasıdır.
 
Diyebilirim ki bu başarı;
Yolcularımızın haklı sebeplerle öncelik sırasında ilk olan hijyenin, havacılık sektöründe sekteye uğratılmayacak kadar önem verildiği, ve bu ulaşım sürecinde hijyen kadar, diğer önceliklerinde ivedilikle devam etmesi, yeni normalimizde yolcularımızın aynı heyecanla uçmasını ve tercih edilmesine nedendir.
 
Sonuç olarak;
Gideceğimiz nokta neresi olursa olsun yeni normal biraz daha sabır ve hoşgörü gerektiriyor. Uçağımız ne kadar hızlı olursa olsun, haklı sebeplerden dolayı hızlılığın içinde ki ‘yavaşlık’ olarak tarihe geçecektir.

Sağlıklı uçuşlar dilerim.
 
Sevgilerimle,
Günay UÇAR
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum