Plt. Gökhan DİVANOGLU

Plt. Gökhan DİVANOGLU

Pilotaj Eğitimleri, Navigasyon Teknolojileri ve Usulleri, Hava Araçlarında Kullanılan Teknolojiler

İyi ki doğdun Penna!

21 Temmuz 2020 - 15:54

Geçmişimizi düşündüğümüzde bir çok yol ayrımlarına gelmişizdir seçim yapmak zorunda kaldığımız.. Hatırladığımızda kimilerini “keşke”, kimilerini “iyi ki” diye başlayan cümlelerle yad ederiz.
 
Sanırım;
Benim ilk ciddi yol ayrımım 1987 yılında Işıklar Askeri Lisesi’ne gidip gitmemek arasında seçim yapmak zorunda kaldığım andı.  Konservatuar ya da tiyatro istiyordum. Ama seçtiğim yol askerlik oldu. En önemli yol ayrımım ise 4 sene sonra Havacı olup-olmamak arasında oldu. “İyi ki” diye andığım bir seçimdi benim için havacı olmak.
 
Değişik bir duygudur Havacı olmak!
Hiç bir tedaviye cevap vermeyen bir hastalıktır.
İnsana verdiği kazanımlar, diğer insanlarınkinden farklıdır.
 
70’li yılların;
Sıkıyönetim zamanında geçen çocukluğumda, Dünya’yı çok büyük zannederdim. Kuşadası, Bodrum, Marmaris gibi tatil yörelerinin kartpostallarını gördüğümde, acaba ölmeden buraları görebilecek miyim, diye düşünürdüm.
 
Şimdi bakıyorum da;
Havacı olmam sayesinde, 45’ten fazla ülkede 200’den fazla şehir görmüşüm. Çok büyük zannettiğim Dünya ise, benim için sadece bir harita oldu. Bir belgeselde uzak doğuda bir şehirde, bir caddede kurulan pazarı görüp, duyabilirsiniz. Ama eğer bir Havacıysanız o pazarın nasıl koktuğunu da bilirsiniz.
 
Bugün;
Yayın hayatına başlayan Penna Aviation’da havacılık adına yaşanmış anılarımı, ders çıkarılması gerektiğine inandığım hata ve başarılarımı ve bilgi birikimlerimi dilim döndüğü kadar sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
 
29 yıllık havacılık hayatım;
C-130 uçaklarıyla 16 yılda yaptığım 7000 saatin üzerindeki uçuş, emekli olduktan sonra aldığım havayolu pilot lisans eğitimim ve sivil pilotaj eğitimlerinde geçen 6 yıllık eğitmen deneyimimle umarım bu güzide oluşuma ve sizlere faydam dokunur.

Penna Kalem Birliği’ne katılmak; 
Eminim benim, için “İyi ki” diye başlayan cümlelerle hatırlayacağım bir karar olacak.
İyi ki doğdun Penna! 
 
Sevgilerimle,
Plt. Gökhan DİVANOĞLU
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum