Plt. Gökhan DİVANOGLU

Plt. Gökhan DİVANOGLU

Pilotaj Eğitimleri, Navigasyon Teknolojileri ve Usulleri, Hava Araçlarında Kullanılan Teknolojiler

Pandemi Sürecinde Pilot Olmaya Çalışmak!

11 Eylül 2020 - 17:42

Çocukken aile içinde aldığım eğitimi pas geçip, ilkokula başladığım tarihi milat kabul edersem, 43 yıldır eğitim alıp veriyorum, böyle sancılı dönem görmedim.

Ne otorite ne yapacağından emin, ne eğitim kurumları, ne de eğitmenler ve öğretmenler. Eğitim alanlar ise şaşkın. Geçen seneki eğitim şekli ve kalitesini mumla arar olduk. Maddi manevi rahatlığını da!

Eşim de ben de uzaktan ders veriyoruz. Büyük oğlum da ders alıyor. Evde bir masaüstü, iki dizüstü bilgisayar gün içinde sürekli meşgul. Küçük oğlum da uzaktan ders almaya başlasaydı pamuk eller cebe yapmak ve eve bir bilgisayar daha almak zorunda kalacaktık.
 
Peki;
Ya 3-4 çocuğu olan dar gelirli anne-babalar ne yapacak. Bir umut kendisi gibi sıkıntı çekmesinler diye okutmaya çalıştıkları çocukları, maçın başında peş peşe gol yemeye başlamış gibi olmayacaklar mı? Arada bir eşimin ders verdiği sınıflara bakıyorum. Çoğu bilgisayar yokluğundan katılamıyor. Katılanların yarısına yakını da internetten sıkıntılı. Ha bir de eğitimi cıvıtan anne-babalar var. Eşimin istediği şeyi kendi yapıp, sözüm ona çaktırmadan kızının önüne iten (genelde anneler) veliler.

Uzaktan yapılan uçuş eğitimi nispeten daha az zarar gördü. Nispeten ama! Zaten kendisi başlı başına masraflı bir eğitim olduğu için yukarıdaki maddi sorunlar daha az hissedildi. Uçuş okulları ve Pilotaj bölümü olan üniversiteler bu eğitimin gereklerini hızla yerine getirmeye çalıştılar.
 
Fakat;
Çoğu uygulamalı ders olan teorik dersler sıkıntı yaratıyor. Öğrenci film izler gibi (belki de izliyor) ders izliyor. Öğretmenler ise genelde kendi kendine konuşan insan modunda. Derslerde sınıf ortamındaki gibi karşılıklı iletişim kurmak gerçekten zor.
 
Mayıs ayında;
EASA bir öneri yazısı yayınladı (EASA Guidelines – Covid 19). Bağlayıcılığı yok. Tavsiye niteliğinde bir yazı ama şu ortamda çok iyimser kalıyor öneriler. Sınıfların uzaktan eğitimde en fazla 12 kişiden oluşması, günlük ders süresinin azami 5 saat olması ve her ders arası en az 20 dakika mola verilmesi gibi tavsiyelerde bulunmuş. Yanında öğrencilere 3-5 dakikada bir soru sorulması, işbirliğine dayalı görevler verilmesi, beyin fırtınası yaratılması ve küçük gruplar halinde tartışma ortamları yaratıp dersin etkinliğinin ve öğrencinin katılımının arttırılması gerektiğini söylüyor EASA. Aynı şeyi ben de söylüyorum yıllardır ama, sınıf ortamında bile çok emek isteyen bu konular, sanal sınıflarda gerçekten zor. Bırakın 3-5 dakikada bir soru sormayı, sorduğunuz bir soruya 3-5 dakikada anca cevap alıyorsunuz.
 
İşin bir de psikolojik yanı var:
Hemen her sektör gibi, havayolu ulaşımını da vuran bu dönemde, öğrencilerde ciddi bir motivasyon düşüşü var. Devam ettikleri eğitimi tamamlasalar bile önlerinde arkasını göremedikleri bir karanlık var. Bazılarının kabul edildikleri havayollarına alımları durduruldu. Bazılarının eğitim için çektikleri kredi ödemeleri yaklaştı. Bazıları altın bilezik denen mesleklerine kavuştuğunda, işsiz kalanlar kervanına katılmaktan endişeleniyor. Sektördeki eğitim kurumları ve öğretmenler gene bir şekilde işlerini yapıyor ama olan gene uçuş eğitimindeki öğrenciye oluyor. Hizmet alması gereken onlar. Para, emek ve zaman harcayanlar da. Eğitimdeki aksama ve gecikmeler haliyle en çok onları üzüyor. Bu da derslere olan ilgiyi düşürüyor.
 
Bilgi kelimesinin dört harfi İLGİ’den oluşur malumunuz.
 
Bu sürecin sonu şimdilik belirsiz gibi duruyor. Sektörün kendini toparlayacağı zamanda. Ama en kötü eğitim, yarım ve eksik kalmış eğitimdir.
 
Umarım;
Sırf eğitimleri tamamlamış olmak adına bu eğitim çemberindeki kimse işini aksatmaz. Zaman içinde daha ilerilere gitmesi gereken eğitim kalitesi gerilemez.
 
Asuman’da buluşmak dileğiyle!
Plt. Gökhan DİVANOĞLU

Bu yazı 3930defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Tamer YİĞİT
  1 ay önce
  Hocam pilotaj eğitimi için yapılan seçimlerde değerlendirilen psikolojik dayanıklılık kriteri bu süreçte kendisini bayağı test ettirdi.
 • Divanoğlu
  1 ay önce
  Kısmen. Olay sırf psikolojik olsa keşke. İşini kaybeden, elinde lisansı alımların açılmasını bekleyen, maaşlarından kesilen yüksek eğitim bedeli kesintilerini ödemeye çalışan mutsuz insanların sağlam bir psikolojisi olsa bile durum sıkıntılı.