Serap DAŞ

Serap DAŞ

Havacılık Programları, Öğrencilerin Havacılık Sevgisi, Bölüm Öğrencilerinin Profilleri, Sivil Havacılık Sektörüne Nitelikli Personel Yetiştirmenin Önemi, Öğrencilerin Havacılığı Tercih Etme Nedenleri

Hayaller Havacılık, Hedefler Havacılık!

27 Temmuz 2020 - 19:43

Heyecan dolu bir yıl, yıllarca verilen emekler , hayaller… Yaşanan onca sürprizler ve sonunda sınav. Ve evet YKS açıklandı , belki hüzün belki mutlulukla karşılandı. Gençler şimdi ; doğru meslek, doğru meslek için doğru tercih arayışında.

Kimim , ne istiyorum, niteliklerim, yetenklerim neler , nasıl bir hayat istiyorum sorusunu sormanın tam da zamanı. Her geçen gün değişen ve gelişen dünya , yeni dünya meslekleri, trendi yükselen meslekler , bölümler, ve.... Havacılık bölümleri…
  • Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği,
  • Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri,
  • Uçak Teknolojisi,
  • Hava Trafik Kontrol,
  • Havacılık Elektrik ve Elektroniği,
  • Uçak Elektrik Elektronik,
  • Havacılık ve Uzay Mühendisliği,
  • Uçak Mühendisliği, Pilotaj, Havacılık Yönetimi…
Binlerce üniversiteli adayının hayalini süsleyen onlarca bölüm, ve gözü yüksekte olanlar.
 
Peki; neden havacılık?
Havacılık sektörü kendi içinde çok fazla alana sahiptir buna bağlı olarak aslında farklı özelliklerde öğrencilerin tercih edebileceği ve güzel bir gelecek elde edebilecekleri programlardır, havacılık programları Load master , uçuş harekat uzmanı , uçak harekat memuru, kabin görevlisi, uçuş rezervasyon ve bilet satış memuru, uçak bakım teknikeri, teknisyen, pilot ve daha sayılabilecek onlarca meslek.
Herhangi bir havacılık programında eğitim almak isteyen üniversiteli adayı gençlere biraz anlatmak isterim. Eğer gözünüz yükseklerdeyse, “havalı meslek” havacılık diyorsanız öncelikle kendinize sormalısınız;
“ Hayatımı disiplin içerisinde devam ettirebilr miyim, öğrenmeye her daim a olup , her yeniliği takip edebilir miyim,, sabırlı ve dikkatli miyim?..’’
 
Eğer bu soruların cevapları evet ise;
Seçmek istediğiniz meslek için hangi bölümlerden mezun olmalısınız, havacılıkta olmazsa olmaz yabancı dil konusunda  kendinizi nerelere taşıyabilirsiniz? Şüphesiz ki; üniversitelerde tüm akademisyenlerimiz , nitelikli personeller yetiştirmek üzere çaba harcamaktalar, ancak aynı zamanda üniversite bir kültür kazanımı . , kişisel gelişimin de tamamlanacağı , özgüvenli, sosyal, donanımlı , bilinçli ve duyarlı genç nesillere kavuşmamaızın yolu olmalı. Tüm bunların gerçekleşmesi için ; gençlerin de ne istediği ve çabaları etkili. Örneğin; siz yabancı dil öğrenmek niyetinde değilseniz, havacılık meslekleri yanlış seçim …Bir diğer önemli konu; sağlık kontrolleri. Üniversitelerin havacılık bölümlerine kayıt yaptırmak için istenen ön koşulların başında sağlık kriterleri gelir. Kaldı ki; bununla kalmaz sektörde bulunduğunuz sürece sağlık kontrolleri ve kriterler yenilenir.

Bugüne kadar çok yaşadığımız bir örnekten söz etmek istiyorum;
“sivil havacılık kabin hizmetleri” programına öğrenci yerleşir ancak kayıt yaptıramaz, neden? Çünkü “renk körlüğü” tespit edilmiştir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ; her bölüm için sağlık kriterlerini öğrenmek ve öncesinde tüm  taramaları yaptırmak gerekir. Anne babaların da gençlerin de bu durumla karşılaşması hiç birimizin mutlu olduğu bir sonuç değil , kimi zaman  “ neden kayıt olamazlar ki” gibi sitemkar cümleler duyduğumuzda ; anlatmaya çalışırız. Havacılık meslekleri ; emek ister , ilgi ister, özveri ister… Ama sektörde  istihdam edilmek için de öncelikle sağlığınızın elverişli olmasını ister. Yani demem o ki, bölümde eğitim aldınız, mezun oldunuz, ve heyecanla iş aramaya başladınız.Sonuç elde edilemez.
 
Tüm bu bilgiler ışığında ;
İlgili bölümleri tercih etmek  isteyenlere ilk tavsiyem; lütfen gerekli sağlık taramalarınızı yaptırınız ve istenen sağlık raporlarınızı alınız.
 
Çocukken pilot olmak isteyen kaç kişiyiz , kim bilir?
Hayallerimiz hep var , var oldukça gelişiyoruz, hedef koyuyor ve başarıya koşuyoruz. Sevgili gençler; tabi ki de büyük hayalleriniz olsun ama hayallerle yetinmeyiniz hedeflerinizi de belirleyiniz. Hedefinizi seçerken mutlaka erişilebilir olmasına özen gösteriniz.  
 
Hayalinizde havacılık var ise;
“Neden havacılık?” sorusunu cevaplamalı, meslek gruplarını tanımalı, mesleklerin de iş tanımlarını bilmelisiniz. 

Ayrıca;  tercih kılavuzunda yer alan kayıt koşullarını mutlaka dikkatlice okumalısınız.  Havacılık Bölümlerine kayıt yaptırmak için sağlık raporunuzu almanız gereken Havacılık Tıp Merkezilerine; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Web sayfasından ulaşabilirsiniz.
(http://web.shgm.gov.tr/tr/preview/4776-havacilik-tip-merkezi-amc-aeromedical-center)
 
Değerli gençler ; gelecekte havacılık sektörüne yön verecekler! Havacılık ; bir yaşam biçimidir. Herkesin hayatında yeri ve önemi vardır, kimilerinin ihtiyaçlarını karşılama kısmında kimilerinin hayatlarının odaklarında… Bu yazıyı okuyan ve ben de varım diyen , gözü  yüksekte olanlara bir kez daha söylemek isterim ki; unutmayınız: Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün söylediği gibi :
İSTİKBAL GÖKLERDEDİR…
Hayalleriniz vardı , hedefleriniz oldu şimdi hedefe yol alma zamanı…Yolunuz açık olsun.
 
Sevgilerimle,
Serap DAŞ
RumeliSEM Uçuş Okulu Genel Müdürü
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum