Yüzyılın en önemli havayolu taşımasına ilişkin önemli açıklama: IATA

Global hava ikmal planları üzerinde çalışıldığını açıklayan IATA, tüm paydaşlarına seslenerek gerekli önlemleri almaları ve hazırlıklarını tamamlamaları çağrısında bulundu.

Yüzyılın en önemli havayolu taşımasına ilişkin önemli açıklama: IATA
13 Eylül 2020 - 19:50

Dünya genelinde Covid-19 pandemisinin ardından aşı çalışmaları devam ederken ve Rusya gibi bazı ülkelerde aşı uygulamalarına başlanırken IATA aşının dünya geneline ulaştırılabilmesi için hava yolu taşımacılığının önemine dikkat çekti ve önemli açıklamalarda bulundu.
 
IATA tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada;

  • Global ölçekte aşı sevkiyatı için yaklaşık 8.000 Jumbo Jet veya benzeri kapasitede uçaklara ihtiyaç olduğu belirtildi.
  • Her ne kadar aşısı henüz bulunamamış olsa da Covid-19 aşısının sevkiyatının yaşanmış olan en büyük problem olabileceği ifade edildi.
  • Global ölçekte planlama yapılması için hiç vakit kaybedilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.
 
Bu nedenle;
Tüm paydaşların süreci yakından takip ederek, kendi bünyelerinde gerekli önlemleri  almasının ve hazırlıklarını yapmasının hayati önem taşıdığı vurgulandı.
 
Bu bağlamda;
İlaç üreticileri ve küresel sağlık şirketleri ile dirsek teması halinde olunduğu ve global hava ikmal planları üzerinde çalışıldığı kaydedildi.
 
IATA CEO’su Juniac göre ise;
IATA tarafından kişi başı bir doz olacak şekilde taşıma planı yapılıyor ve aşının güvenli ve hızlı taşınmasının sağlanması yüzyılın en önemli misyonu olacak.  
 
Haber yorum;
Bu önemli süreçte IATA’nın organizatör, moderatör görevini ifa etmesi sürecin havayolu ekonomisi açısından önemini de açıkça ortaya koymaktadır.
 

Barış AŞAR
 

Bu haber 5991 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum